Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Novela insolvenčního zákona šmejdy nevymýtila

Novela insolvenčního zákona platná od července 2017, která povolila zpracování návrhů na oddlužení pouze odborníkům, insolvenční šmejdy nevymýtila. Za poplatky radí dlužníkům, jak se vyhýbat splácení dluhů.

Lidem v dluhové pasti šmejdi nejčastěji radí, aby se odvolali u finančního arbitra či soudu a jako důvod uvedli, že věřitel nedostatečně prověřil jejich schopnost splácet půjčku. Doporučují také procesně protahovat vymáhání pohledávek do doby, než začne platit nový insolvenční zákon.

Ve většině případů je ale podle právníků důvod neopodstatněný a dlužníci se vystavují riziku, že jejich dluhy ještě vzrostou o poplatky a penále. Navíc mohou být stíháni pro podvod, pokud se prokáže, že v žádosti o půjčku uvedli neúplné či zkreslené informace.

Tzv. insolvenčních šmejdů přitom nemusí být mnoho. „Domníváme se, že dlužníci, kteří se odvolávají na ustanovení nového zákona o spotřebitelských úvěrech a tvrdí, že mají právní zastoupení, získali informace ze stejného nebo podobného zdroje. V jejich e-mailech se totiž objevují formulace s citací paragrafů o povinnostech poskytovatele posoudit úvěruschopnost spotřebitele a o důsledcích jejich porušení,“ uvedl Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance.

„Soudy skutečně v pár případech uznaly dlužníkovu stížnost na to, že si poskytovatel dostatečně neprověřil jejich schopnost splácet. Ovšem verdikt vždy zněl, že dlužník nemusí platit úroky a případné penále, ale vypůjčené peníze vrátit musí. Pokud tedy poradci předluženým nešťastníkům slibují, že nebudou muset nic platit, uvádějí je v krutý omyl,“ dodal Jakub Zetek s tím, že jim navíc mohou výdaje vzrůst o poplatky šmejdům či penále z prodlení.

Zdroj: Právo

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *