Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Novostaveb v Česku ubývá, zájem je obrovský

Extrémně levné hypotéky, nízké úroky na vkladech v bankách a růst ekonomiky zapřičiňují obrovský zájem o nové nemovitosti. Na překážku není ani fakt, že ceny těchto nemovitostí rostou.

Administrativní potíže se stavebními úřady, které vydávají menší množství stavebních povolení je hlavní důvod zpožděných výstaveb. Jenom v Praze se loni prodalo zhruba 6500 nových bytů, ale s výstavbou se započalo pouze necelých 4000 bytů. Podobná situace panuje i v Brně.

Děje se to proto, že nedošlo k aktualizaci územního plánu, což bude situaci na trhu s bydlením ještě více vyhrocovat,“ říká analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara. „Pokud se to brzy nezmění, developeři nebudou mít co prodávat,“ říká předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský.

Levné hypotéky již nejsou jenom pro lidi, kteří potřebují bydlet. Stále více bytů se objevuje jako investiční příležitost pro pronájem. Stále se totiž čeká, že se úrokové sazby hypoték obrátí a poletí prudce vzhůru. „Bavíme se o tom, že se sazby možná posunou nahoru, ale ten pohyb zřejmě bude v řádu desetin procentního bodu. Takže atraktivita hypoték nám zůstane dál a neatraktivita depozitních produktů rovněž,“ říká Jan Sadil, šéf Hypoteční banky

Zdroj: Ihned.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *