EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Počet dlužníků v podnájmech vzrostl meziročně o 13 procent

 

Počet lidí, dlužících majitelům nájemních bytů, vzrostl meziročně o 13,4 procenta. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby. Výsledek bere v potaz všechny dlužníky, kteří mají nezaplacené závazky vyšší než 1000 korun, a to více jak 30 dnů po splatnosti. Meziroční růst počtu dlužníků by měl být zároveň signálem pro majitele, aby zájemce o bydlení prověřovali ještě bedlivěji než dříve.

Loading 

Na růst neplatičů a fluktuaci podnájemníků upozorňovala společnost UlovDomov.cz už loni. Data společnosti ke konci loňského roku ukazovala, že během několika měsíců závěru roku 2022 se zvýšil počet podnájemníků s problematickým placením. Z dostupných dat vyplynulo, že panovala 75% pravděpodobnost, že se u bytu bude měnit v průběhu roku osazenstvo. Ve 2 % případů pak museli majitelé neplatiče nájmů vystěhovat. S každým desátým podnájemníkem bylo třeba řešit pozdní úhradu platby nájmu nebo dokonce déle trvající dluh.

Aktuální data porovnávající posledních 12 měsíců se stejným obdobím před tím nepřinesla sice tak dramatické výsledky, ovšem stále upozorňují na rostoucí počet dlužníků. „Když jsme se podívali na počet podnájemníků, kteří mají více jak 30 dnů po splatnosti nezaplacené závazky vyšší než 1 000 korun, data nám ukázala hodnotu 12,26 %, uvedl Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz ke statistikám za posledních 12 měsíců. „Při porovnání stejných parametrů před rokem bylo procento dlužících podnájemníků 10,81 %, což představuje 13,4% meziroční růst,“ dodal Michal Hrbatý s tím, že tato statistika může být dále snížená oproti majitelům, kteří si své podnájemníky vybírají sami a neověřují důkladně jejich platební schopnost a morálku.

Rostoucí počet dlužníků by měl pro majitele bytů znamenat výstražný signál a vést k důkladnému prověřování zájemců o bydlení. Pokud zájemce projde prvotním sítem pozitivních nebo naopak podezřelých známek chování, měl by si majitel zjistit jeho celé jméno, datum narození a bydliště. Díky těmto údajům je možné zájemce o bydlení prověřit nejen na sociálních sítích (Facebook, Twitter, LinkedIn), ale také v mnoha evidencích a rejstřících. Například služba Prověření rizikovosti osob od UlovDomov.cz kontroluje 6 rejstříků v České a 9 v Slovenské republice. „Měsíčně prověříme okolo 1 800 osob a tento počet se každým rok zvyšuje. Více než každý 5. zájemce má záznam v některém z prověřovaných rejstříků,“ upozornil Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz. „Účelem tohoto prověřování není zasahování do soukromí jednotlivých nájemníků, ale předcházení nepříjemnostem s neplatiči. Tento princip je zcela standardní v západních zemích a pomáhá pečlivě najít vhodného nájemníka,“ vysvětluje Michal Hrbatý.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *