EUR 25.440

USD 23.453

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.440

USD 23.453

Počet dlužníků v podnájmech vzrostl meziročně o 13 procent

 

Počet lidí, dlužících majitelům nájemních bytů, vzrostl meziročně o 13,4 procenta. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby. Výsledek bere v potaz všechny dlužníky, kteří mají nezaplacené závazky vyšší než 1000 korun, a to více jak 30 dnů po splatnosti. Meziroční růst počtu dlužníků by měl být zároveň signálem pro majitele, aby zájemce o bydlení prověřovali ještě bedlivěji než dříve.

Loading 

Na růst neplatičů a fluktuaci podnájemníků upozorňovala společnost UlovDomov.cz už loni. Data společnosti ke konci loňského roku ukazovala, že během několika měsíců závěru roku 2022 se zvýšil počet podnájemníků s problematickým placením. Z dostupných dat vyplynulo, že panovala 75% pravděpodobnost, že se u bytu bude měnit v průběhu roku osazenstvo. Ve 2 % případů pak museli majitelé neplatiče nájmů vystěhovat. S každým desátým podnájemníkem bylo třeba řešit pozdní úhradu platby nájmu nebo dokonce déle trvající dluh.

Aktuální data porovnávající posledních 12 měsíců se stejným obdobím před tím nepřinesla sice tak dramatické výsledky, ovšem stále upozorňují na rostoucí počet dlužníků. „Když jsme se podívali na počet podnájemníků, kteří mají více jak 30 dnů po splatnosti nezaplacené závazky vyšší než 1 000 korun, data nám ukázala hodnotu 12,26 %, uvedl Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz ke statistikám za posledních 12 měsíců. „Při porovnání stejných parametrů před rokem bylo procento dlužících podnájemníků 10,81 %, což představuje 13,4% meziroční růst,“ dodal Michal Hrbatý s tím, že tato statistika může být dále snížená oproti majitelům, kteří si své podnájemníky vybírají sami a neověřují důkladně jejich platební schopnost a morálku.

Rostoucí počet dlužníků by měl pro majitele bytů znamenat výstražný signál a vést k důkladnému prověřování zájemců o bydlení. Pokud zájemce projde prvotním sítem pozitivních nebo naopak podezřelých známek chování, měl by si majitel zjistit jeho celé jméno, datum narození a bydliště. Díky těmto údajům je možné zájemce o bydlení prověřit nejen na sociálních sítích (Facebook, Twitter, LinkedIn), ale také v mnoha evidencích a rejstřících. Například služba Prověření rizikovosti osob od UlovDomov.cz kontroluje 6 rejstříků v České a 9 v Slovenské republice. „Měsíčně prověříme okolo 1 800 osob a tento počet se každým rok zvyšuje. Více než každý 5. zájemce má záznam v některém z prověřovaných rejstříků,“ upozornil Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz. „Účelem tohoto prověřování není zasahování do soukromí jednotlivých nájemníků, ale předcházení nepříjemnostem s neplatiči. Tento princip je zcela standardní v západních zemích a pomáhá pečlivě najít vhodného nájemníka,“ vysvětluje Michal Hrbatý.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *