Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Počet nových exekucí ve druhém čtvrtletí klesl

Rok 2019 a jeho druhé čtvrtletí přineslo pokles v zahájení nových exekucí. Ve srovnání s druhým čtvrtletím minulého roku je nových exekucí o 8945 méně. Tento příznivý trend pomalu nastupuje od května tohoto roku. 

Informace. p. Radka Hábla kolující po mediích, že by počet nových exekucí v České republice stoupal se míjí s pravdou. Dokazují to data. Podle nich opravdu v prvním čtvrtletí počet nových exekucí přibyl, ale v květnu jich bylo navrženo cirka o 2000 méně. Červen dokonce znamenal nejméně zahájených exekucí za posledních deset let.

Důvod, proč je na přelomu čtvrtletí méně nových exekucí, může být způsoben blížící se novely insolventního zákona, která vešla v platnost 1. června tohoto roku. Novela umožnila více dlužníkům vstoupit do procesu oddlužení a zvýšila počet insolvenčních řízení, ve kterých nemohou být exekuce provedeny nebo zahájeny nové. Dalším důvodem, proč se počet nových exekucí snížil, by mohla být i všeobecná nervozita ohledně novely exekučního řádu, která by se měla stát předmětem vyjednávání v poslanecké sněmovně. Tato novela by mohla přinést novinku, kdy si věřitel nemůže volně vybrat exekutora.

Exekutorská komora se domnívá, že kvůli těmto výše uvedeným skutečnostem, je více než možné, že bude počet nově podaných exekučních návrhů nadále klesat, i celkově i ve srovnání s jinými roky. S jistotou nám to řeknou ale až pevná data, kterých se dočkáme až kolem září nebo října tohoto roku.

Zdroj: Reflex.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *