EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Poptávka po pojištění fotovoltaiky vzrostla meziročně o 400 %

 

Po vypuknutí energetické krize zájem o fotovoltaiku dramaticky narostl – mnoho domácností ve snaze ušetřit rodinný rozpočet začalo masivně instalovat solární panely na své domy či garáže a jiné vedlejší budovy. V Maxima pojišťovně vzrostla poptávka po pojištění FVE v pojištění podnikatelů mezi roky 2022 a 2023 dokonce o 400 %. Spolu se zvýšenou poptávkou však Maxima zaznamenala další trend, tím je zhoršení kvality montáže a používaní levných komponentů, které často nesplňují požadované normy a bezpečnostní předpisy. Tyto nedostatky jsou přibližně v polovině případů důvodem, proč pojišťovny odmítnou FVE pojistit.

Loading 

Konec roku 2022 se nesl ve znamení boomu v oblasti fotovoltaiky, který pokračoval celý následující rok 2023. Střechy českých domů a budov se začaly pokrývat solárními panely a spolu s instalací lidé začali řešit také stránku pojištění těchto často hodnotných konstrukcí. Maxima pojišťovna provedla srovnání dat mezi roky 2022 a 2023, ze kterých vyplývá, že poptávka v pojištění podnikatelů vzrostla meziročně o 400 %.

Zhoršující se kvalita montáže a komponentů

Maxima pojišťovna dále provedla kvalitativní vyhodnocení dotazníků, sloužících při poptávce na pojištění k hodnocení rizika. Z vyhodnocení pak vyplývají zajímavá zjištění: „Z dat plyne, že s nárůstem poptávky po montáži FVE došlo ke zhoršení kvality montáže, používání levných komponentů a ukazuje se, že příprava a instalace často nesplňují požadované normy nebo bezpečnostní a požární předpisy. Tyto nedostatky jsou pak přibližně v polovině případů důvodem pro nepředložení nabídky na pojištění,“ vysvětluje Lucie Ponertová, ředitelka podnikatelského pojištění v Maxima pojišťovně.

Data o snížené kvalitě korespondují s nárůstem škod na FVE způsobených především z požárních rizik, kde se pro rok 2023 očekává nárůst na 300 % oproti roku 2022 (a i ten byl již o 200 % výše než předchozí roky), nebo zatečením (atmosférické srážky). „Protože nejsou často znovu provedeny statické výpočty střech, na které jsou FVE instalovány, dají se také očekávat škody na budovách z pojistných nebezpečí vichřice nebo tíha sněhu,“ doplňuje Lucie Ponertová.

Až polovina žádostí o pojištění byla odmítnuta

Maxima pojišťovna v rámci podnikatelského pojištění FVE (resp. solárních energetických systémů, tj. i systémů, využívajících sluneční záření ve formě tepla) pojišťuje FVE samostatně stojící i na budovách a domech. FVE je ve smlouvě vždy výslovně uvedena a proces hodnocení rizika může klienta případně upozornit na náležitosti související se stavbou a provozem FVE, které je třeba doplnit.

Zkušenosti, které Maxima má, korespondují se zkušenostmi, které reportuje HZS, a potvrzují, že je třeba dodržovat základní zásady v přístupu k výstavbě a provozu FVE. V opačném případě klientovi hrozí, že jeho žádost o pojištění nebude přijata.

REKLAMA

Z důvodu nesplnění bezpečnostních norem musela Maxima pojišťovna za uplynulý rok odmítnout až polovinu žádostí o pojištění. „Právě nepředložení nabídky může být pro klienta signálem, že je třeba napravit nedostatky a že jeho FVE nesplňuje bezpečnostní normy,“ upozorňuje Lucie Ponertová.

 Na co si dát pozor?

  • Nikdy neprovádějte výstavbu FVE vlastními silami
  • Vybírejte pouze zkušené dodavatele s dostatečně dlouhou historií a odborností
  • Projekt a stavba musí vždy splňovat normy, nezapomeňte při instalaci na budovách zajistit statické posouzení střešní konstrukce (vlastní váha + zatížení sněhem a větrem)
  • Používejte pouze komponenty testované, certifikované nebo s EU prokázáním shody se vzorem
  • Zajistěte revizi při uvedení do provozu a revizi provádějte také průběžně při provozu dle předpisů

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Drahý stavební materiál brzdí výstavbu bytů, výhled není pozitivní

Vlastní bydlení je pro obyvatele Česka stále nedostupnější. Jak napovídá současný útlum stavební činnosti, situace se v blízké budoucnosti nezlepší. Výstavbu rezidenčních nemovitostí mimo jiné brzdí ceny stavebních materiálů, které se dostaly na úroveň, kdy se stavět nevyplatí. Vlastní bydlení je pro obyvatele Česka stále nedostupnější. Zdražování ovlivňuje i dopravce, potýkají se s výraznými výpadky zakázek.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 11. 2023

Komentář: Ceny nemovitostí padají z mnoha příčin. Situace má naštěstí řešení

Léta jsem varoval před tím, jak Evropská centrální banka (ECB) snížila své úrokové sazby pod nulu. Říkal jsem, že to není normální. Peníze musí mít kladnou cenu- Pokud ji uměle nemají, tak to vždy někde nepříjemně vybublá. Už je to tady. Jakmile centrální banka začala náhle zvyšovat úrokové sazby, zničila tím celý evropský trh nemovitostí, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 11. 2023

Masivní propad výstavby nových bytů, hrozí nárůst cen

Propad výstavby nových bytů je masivní. Data hovoří jasně – v srpnu letošního roku zahájili developeři v Praze výstavbu pouhých 85 nových bytů. Ačkoliv si české domácnosti již zvykly na vyšší úrokové sazby u hypoték a jsou více ochotné investovat do koupě nové nemovitosti, reálně hrozí, že nebudou mít v budoucnu příliš z čeho vybírat.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *