EUR 24.840

USD 21.570

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.40 %

EUR 24.840

USD 21.570

Text: redakce hypoindex.cz

09. 06. 2025

Praha je nadále atraktivní destinací pro investice a rozvoj, v určitých faktorech má co zlepšovat

 

Praha patří mezi nejatraktivnější města pro investice ve střední a východní Evropě – zároveň ale naráží na slabá místa, která musí aktivně řešit. Vyplývá to z aktuální studie BEAS (Business Environment Assessment Study), kterou připravila agentura Antal ve spolupráci se společností Cushman & Wakefield. Studie analyzovala názory 107 top manažerů napříč sektory, kteří vedou firmy se sídlem či pobočkou v Praze.

Loading



 

Studie BEAS hodnotí města podle sedmi hlavních kategorií, které ovlivňují investiční atraktivitu – od kvality infrastruktury přes dostupnost kancelářských prostor až po úroveň veřejné správy. Výsledky pro Prahu ukazují, že hlavní město České republiky si vede velmi dobře v celé řadě oblastí, ale upozorňuje i na oblasti, kde je prostor pro zlepšení.

Praha získala celkové průměrné hodnocení 7 z 10 bodů, což ji řadí mezi nejlépe hodnocené lokality v regionu. Největšími přednostmi města jsou podle respondentů obchodní potenciál a dostupnost kancelářských prostor, které obě získaly hodnocení 8,1 bodu. Vysoce byla hodnocena také atraktivita města pro život.

„Praha je stále velmi silným hráčem v regionu, ale potřebuje zefektivnit veřejnou správu a více investovat do technologického vzdělávání, jinak ji doženou agresivnější metropole,“ uvedl Marek Žalud, Country Manager společnosti Antal.

Z hlediska zaměstnanosti je situace dle studie rovněž pozitivní – až 71 % firem plánuje v nejbližší době nábor nových zaměstnanců. Největší poptávka je po odbornících v oblasti obchodu, informačních technologií a zákaznického servisu. Právě nedostatek IT odborníků a vysoké náklady na pracovní sílu jsou výzvou pro rozvoj podnikání v Praze.

REKLAMA

Monika Kolmanová, IT Recruitment Lead, Antal: „Firmy potřebují více seniorních specialistů – zejména v IT a vývoji. Praha už narazila na limity lokálních zdrojů.“

Firmy plánují expanzi a investice v Praze

Investiční plány firem dle studie ukazují na silnou důvěru v budoucnost města. Více než dvě třetiny respondentů (68 %) plánují investice do vývoje nových produktů a služeb. Stejné množství hodlá investovat do lidského kapitálu a 53 % do moderních technologií.

Praha je také centrem další expanze – 82 % firem uvedlo, že plánují rozšiřovat své aktivity právě zde. Tento trend se odráží i v oblasti kancelářských prostor, kde téměř 70 % společností plánuje zachovat nebo dokonce rozšířit své stávající prostory.

Radka Novak, vedoucí týmu pronájmu kancelářských prostor v Cushman & Wakefield: „Pražský kancelářský trh nadále nabízí stabilní prostředí pro nájemce i investory a zároveň se dynamicky přizpůsobuje novým trendům a potřebám moderního pracovního prostředí. Přesto se nabídka kancelářských prostor, především v atraktivních lokalitách, zmenšuje, a rovněž neočekáváme, že nejvyšší dosahované nájemné bude klesat.“

Nejníže ze všech sledovaných kategorií byla hodnocena zejména oblast podpory veřejné správy.

Kancelářský trh v Praze: stabilní růst, nové trendy a důraz na kvalitu

K prvnímu čtvrtletí roku 2025 činila celková plocha moderních kanceláří v Praze téměř 4 miliony m², přičemž míra neobsazenosti klesla na 7 %. Ve výstavbě je aktuálně přes 173 tisíc m² nových prostor. Nejvyšší dosahované nájemné se pohybuje kolem 30 EUR/m²/měsíc a i nadále mírně roste.

REKLAMA

Z hlediska dlouhodobého vývoje se očekává, že do roku 2030 bude více než polovina kancelářských budov starší než 20 let, což zvyšuje tlak na modernizaci a rekonstrukce. Tento trend se již nyní odráží v rostoucím zájmu o certifikované, udržitelné a flexibilní prostory.

Mezi nejvyhledávanější kancelářské lokality v Praze patří kromě centra města aktuálně 3 lokality tzv. pražský kancelářský trojúhelník: Karlín (Praha 8) aktuálně oblíbený mezi IT firmami a startupy; Smíchov (Praha 5), který je sídlem mnoha finančních a farmaceutických společností, s rozsáhlými developerskými projekty jako Smíchov City; a Pankrác (Praha 4), lokalita atraktivní pro korporace a poradenské firmy.

Kamila Breen, vedoucí průzkumu trhu v Cushman & Wakefield: „Firmy dnes kladou důraz na lokalitu, kvalitu prostor a udržitelnost. Hybridní model práce se stal standardem, což ovlivňuje požadavky na velikost a funkčnost kanceláří. Roste také tlak na efektivní využití starších budov – některé z nich se přestavují na byty nebo jiné alternativní využití.“

Praha na světové startupové mapě

Další partner studie, CzechInvest, potvrzuje atraktivitu Prahy, která se aktuálně dostala na tzv. startupovou mapu světa a je tedy v hledáčku začínajících firem. Rovněž ratingy jako Oxford Economics Global Cities, které posuzují 1 000 měst podle pěti kategorií – ekonomika, lidský kapitál, kvalita života, životní prostředí a správa – a poskytují komplexní pohled na jejich výkonnost a atraktivitu měst, řadí aktuálně Prahu jako jediné město v regionu do první stovky. Přesto je potřeba nadále pracovat na zatraktivnění lokality pro budoucí investory.

Gabriela Bauerová, CzechInvest: „Praha patří mezi atraktivní evropské lokality díky unikátnímu mixu vysoké kvality života, bezpečnosti a kvalitní infrastruktuře. K udržení konkurenceschopnosti však musí jít dalšímu ekonomickému rozvoji naproti. K tomu potřebuje odvážnou vizi a promyšlenou strategii pro zvýšení atraktivity pro inovativní lídry v sektorech, pro které je Praha tradičním domovem, od IT, kybernetické bezpečnosti a umělé inteligence po vývoj špičkových biotechnologií a zdravotnických technologií.“

BEAS

Projekt BEAS představuje unikátní nástroj pro sledování investičního klimatu v regionu CEE. Výsledky jsou dostupné prostřednictvím interaktivního portálu na adrese www.investmentpotential.eu, který umožňuje detailní porovnání jednotlivých měst a regionů.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.94 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%
Historie vývoje

 

 


Související články

„Soláry přes celou střechu“ hodnotu nemovitosti nezvýší

V Česku je skoro 1,9 milionů rodinných domů. Pouze desetina z nich je v současnosti podle informací MPO osazena fotovoltaickými panely a dokáže tedy vyrábět vlastní elektřinu. Přitom právě vlastní výroba elektřiny stále více promlouvá do celkové ceny nemovitosti a může tvořit až desetinu její hodnoty.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2025

Swiss Life Hypoindex: Hypotéky opět kosmeticky zlevnily, očekávat sazbu pod 4 % je letos iluze

Podle dat indexu Swiss Life Hypoindexu, který sleduje průměrnou nabídku hypotečních úrok, se sazby za poslední půlrok snížily zhruba o tři desetiny procentního bodu. To je pozitivní signál, který ale v kontextu historického vývoje zůstává velmi opatrný. Index potvrzuje, že trend poklesu trvá, ale nenabírá na obrátkách. Rychlejší zlevňování brzdí jednak konzervativní oceňování rizika ze […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

11. 06. 2025

Ceny bytů letí vzhůru, za rok stouply o 10 procent, trendem jsou mikrobyty  

V prvním čtvrtletí 2025 zrychlily tempo růstu ceny všech typů nemovitostí. Nejsilněji v meziročním porovnání zdražily byty, jejichž ceny vyskočily o celou desetinu. Ceny domů vyrostly meziročně o 6,3 procenta a u pozemků byl nárůst dokonce o 5,5 procenta, ukazuje nejnovější ČSOB Index bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 06. 2025