EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Text: Economia

28. 08. 2023

0 komentářů

Prediktivní údržba uspořit až 40 % nákladů

 

Je to jako se zuby. Prevence při údržbě budov a zařízení bez ohledu na jejich charakter znamená významné úspory a prodloužení životnosti celku i jeho částí. A možnosti údržby se s rozvojem technologií posouvají dál. Opravy lze dnes včas předvídat a dělat dříve než dojde k poruše. Podle průzkumu Ministerstva energetiky USA může tzv. prediktivní údržba uspořit až 40 % nákladů oproti reaktivní údržbě, kdy se řeší již vzniklý problém.

Loading 

Podle české společnosti ABIS, která se zabývá integrovaným facility managementem, může dnes znamenat porucha a následná oprava zařízení dvoj až desetinásobek nákladů spojených s kvalitní průběžnou a preventivní údržbou. „S náklady na opravy se dnes moc dopředu nepočítá, navíc bývají často přemrštěné a mohou tak způsobit finanční problém. To i s ohledem na odstávky zařízení a mnohdy celých budov,“ říká Libor Svoboda, ředitel české společnosti ABIS.

Ten úsporu ilustruje na příkladu elektrického rozvaděče. Komponenty na jeho výměnu by stály 60 tisíc korun, ale výměna se odkládá, protože na to momentálně nejsou peníze a „všechno přece nadále funguje“. „Pokud rozvaděč vyhoří, nový stojí zhruba 80 tisíc korun, ale není v tom zahrnuta práce spojená s výměnou a nákupem. Navíc mohla vyhořet celá elektrorozvodna, což by znamenalo odstávku, kdy se škody např ve výrobní hale mohou vyšplhat do milionů korun,“ uvádí Svoboda.

Na podněty k údržbě se proto vyplácí reagovat. Například rutinní nevymetení vpustí na střeše může způsobit zatečení do podhledů, vytopení výtahových šachet nebo retailových jednotek. Stejně tak se může prodražit zanedbání čištění a výměna filtrů klimatizací. Důsledkem je nižší efektivita a účinnost klimatizace, větší spotřeba energie k dosažení správné teploty a třeba také horší podmínky pro lidi v objektu, kdy jim je více teplo nebo zima.

Podle odhadů společnosti Deloitte mají neočekávané odstávky způsobené poruchami zařízení za následek ztráty ve výši kolem 50 miliard USD ročně. K tomu se přidává problém spojený se stárnoucí pracovní silou v oblasti údržby. Podle Mezinárodní asociace facility managementu (IFMA) je průměrná věk profesionálů v oboru 49 let a v příštím desetiletí bude polovina z nich pracovat v oblasti facility managementu. A během příštího desetiletí odejde polovina stávajících zaměstnanců do důchodu.

Proto se klade stále větší důraz na technologie, se kterými se vyvíjí nové způsoby údržby. V typech údržby si lze pomoci analogií s autem. Reaktivní údržba znamená opravu nebo výměnu součástky v momentě, kdy se auto porouchá. Pokud svítí kontrolka nebo se jede do servisu po 30 tisících kilometrech, jedná se o údržbu preventivní. Prediktivní údržba pak pracuje s tím, že po 100 tiscích kilometrech se musí provést jasně dané činnosti, aby nedošlo k poruše – provádí se například diagnostika v servisu. Průzkum Ministerstva energetiky USA dokládá, že tzv. prediktivní údržba uspořit až 40 % nákladů oproti klasické reaktivní údržbě, kdy se řeší již vzniklý problém. Ušetří také zhruba o 8-12 % nákladů více než údržba preventivní.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *