Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Přes 500 obcí překročilo zákonné zadlužení

Celkem 517 obcí z celkových 6 252 za loňský rok překročilo zákonem stanovené limity zadlužení. Je to meziroční nárůst o 61 obcí.  V roce 2018 bez dluhu hospodařilo 3 590 obcí a Plzeňský a Jihočeský kraj. Data vyplývají ze zprávy o monitoringu hospodaření územních samosprávných celků za rok 2018, kterou v pondělí projedná vláda.

Obce mají hospodařit v zájmu zdravých a udržitelných veřejných financí tak, aby výše jejich dluhu nepřekročila 60 procent průměru příjmů za poslední čtyři rozpočtové roky. V případě, že nerespektuje obec či kraj pravidla, ministerstvo financí může pozastavit převod podílu na daňových výnosech.

Takový postih letos hrozil obci Felbabka ve Středočeském kraji, Starosedlskému Hrádku ve Středočeském kraji a obci Prameny v Karlovarském kraji. Nesnížily totiž loňský dluh, i když tak podle zákona měly učinit. V dubnu s nimi ministerstvo zahájilo správní řízení o pozastavení převodu podílu na výnosu daní. Nakonec však obce dluh snížily ve 30denní lhůtě, a ministerstvo proto správní řízení ukončilo. „V případě žádné obce tak ministerstvo nemuselo přistoupit k pozastavení převodu podílu na výnosu daní,“ uvádí materiál.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *