EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

Přes pozitivní signály zůstane investiční aktivita do nemovitostí po většinu roku i nadále utlumená

 

V prvním čtvrtletí 2024 dosáhl objem investic do komerčních nemovitostí téměř 550 milionů EUR, oproti poslednímu kvartálu roku 2023 se jedná o 254% nárůst. Pozitivní výsledek významně ovlivnily dvě velké transakce, a to dokončení prodeje nákupního centra Arkády Pankrác, které koupil fond Trigea a také společný podnik (joint venture) CPI PG a Best Hotel Properties, do něhož CPI vložila 8 českých hotelů. Bez těchto transakcí by byl objem investic pouze pětinový.

Loading 

Všechny investiční transakce v prvním čtvrtletí realizoval český kapitál. Polovinu z celkového kvartálního objemu investic tvořily retailové nemovitosti, kromě Arkády Pankrác jsme zaznamenali ještě prodeje několika retail parků či supermarketů. Hotely pak měly 32% podíl, kancelářím a rezidencím připadlo 7 %, sklady si připsaly 4% podíl na investicích.

„Kapitálu mezi českými investory je dostatek, ať již v rukou privátních investorů či realitních fondů. Ti čekají na vhodné příležitosti. Na trh se postupně dostává několik komerčních nemovitostí, z nichž některé jsou prémiové a v top lokalitách centra Prahy, bude tedy z čeho vybírat,“ popisuje situaci na českém trhu s komerčními nemovitostmi Zdenka Klapalová, partnerka společnosti Knight Frank.

Mezi největší uskutečněné transakce za první čtvrtletí letošního roku patří již zmíněné Arkády Pankrác a společný podnik CPI PG a Best Hotel Properties. Jedinou transakcí kancelářského objektu byl prodej Olympic Garden v Praze 1, který zprostředkovala společnost Knight Frank. Projekty institucionálního nájemního bydlení jsou žádaným investičním produktem, nicméně stále ještě panuje určitý nesoulad v cenových očekáváních developerů a investorů. Aktivně tyto projekty nakupuje například společnost XPlace, která vstoupila do projektů na Waltrovce či U Šárky.

Výnosové míry zůstaly během 1. čtvrtletí 2024 na stejné úrovni jako na konci roku 2023. Aktuálně tedy dosahují 5,5 % pro špičkové kanceláře, 5 % pro plně dlouhodobě pronajaté moderní sklady v top lokalitách, 5,5 % pro nákupní třídy, 6,25 % pro nákupní centra a 6,5 % pro retail parky. V roce 2024 můžeme zaznamenat ještě zvýšení u kanceláří a skladových prostor. Výnosové míry u retailových nemovitostí by měly zůstat v podstatě stabilní. I nadále platí, že přecenění na českém trhu je mírnější než ve většině západoevropských zemí.

„Předpokládáme, že celkový objem investic v roce 2024 by mohl dosáhnout 1,5 – 1,8 miliardy EUR. V loňském roce se prodaly nemovitosti za 1,38 mld. EUR. Letošní objem investic však bude stále pod dlouhodobým průměrem. Evidujeme větší počet transakcí ať již jednotlivých nemovitostí tak portfolií v počáteční fázi, je tedy otázkou, zda se podaří je uzavřít do konce tohoto roku. Očekávané snížení eurových úrokových sazeb ze strany ECB by pak v závěru tohoto roku mohlo přispět k oživení investiční aktivity“, doplňuje na závěr Lenka Šindelářová, vedoucí oddělení průzkumů Knight Frank.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

Rizika špatně nastavené ceny prodávané nemovitosti

Nastavení správné prodejní ceny nemovitosti je naprosto klíčovým krokem v celém procesu prodeje. Ovlivňuje nejen to, jak rychle byt či dům prodáte, ale i to, kolik peněz ve výsledku získáte. Když cenu nastavíte adekvátně, budete mít dostatek zájemců a prodáte relativně rychle, v opačném případě si na kupce počkáte měsíce či roky, a budete muset postupně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *