EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 12. 2022

0 komentářů

Prodáváte nemovitost? Připravte si tyto dokumenty

 

Prodej bytu či domu není jen o tom najít někoho, kdo bude mít zájem. Nese s sebou i další procesy, na které je potřeba myslet.

Loading 

I když se to na první pohled nezdá, bývá prodej nemovitostí docela složitý. Alespoň co se týče papírování. Ještě předtím, než pošlete nemovitost o dům dál, si totiž musíte připravit několik dokladů a dokumentů. Které to jsou a kde je seženete?

 

List vlastnictví

List vlastnictví je v podstatě výpis z katastru nemovitostí a slouží k tomu, aby prodávající kupujícímu dokázal stav nemovitosti. Najdete v něm především:

  • informace o vlastníkovi nemovitosti (včetně adresy, rodného čísla nebo IČO)
  • popis nemovitosti
  • věcná břemena, která se nemovitosti týkají
  • poznámky a případná upozornění ohledně nemovitosti (např. informace o sporech, v nichž nemovitost figuruje)

List vlastnictví získáte fyzicky na katastrálním úřadě nebo pobočkách Czech Pointu. Jde to však i online na stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

Nabývací titul

Tento dokument, který potvrzuje, jak jste nemovitost získali, má více podob. Může to být kupní smlouva, dědické rozhodnutí či darovací smlouva.

REKLAMA

Pokud si nepamatujete, kde byste takový dokument mohli mít, nemusíte se bát. Seženete ho opět na katastru nemovitostí – právě tam jste ho totiž určitě dokládali, když jste se před časem stali majitelem či majitelkou nemovitosti.

Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)

Průkaz energetické náročnosti budovy má za úkol ukázat kupujícímu, v jaké energetické třídě se nemovitost nachází, a tedy jak moc náročná z hlediska energií nemovitost je. Někdy se tomuto průkazu říká energetický štítek.

U tohoto dokladu záleží, jestli prodáváte dům nebo byt. Pokud vlastníte dům a při jeho stavbě jste si energetický štítek nezřizovali, požádejte o to energetického specialistu. Jde o osobu speciálně certifikovanou Ministerstvem průmyslu a obchodu. Jestliže chcete prodat byt, informace o energetickém štítku získáte od společenství vlastníků a jednotek.

TIP: Samotné Ministerstvo průmyslu a obchodu má na svých stránkách seznam energetických specialistů, jejichž služby můžete využít.

Souhlas dalších vlastníků s prodejem

Souhlas dalších vlastníků musíte doložit například v situacích, kdy prodáváte nemovitost, kterou vlastníte společně s manželem či manželkou. Souhlas stačí písemně sepsat podle nejrůznějších vzorů, které najdete například na internetu, a nechat podpis dotyčné osoby ověřit – třeba na pobočkách CzechPointu.

REKLAMA

Prohlášení vlastníka

Týká se pouze těch, kdo prodávají byt. Prohlášení vlastníka vymezuje jednotlivé byty celého domu a určuje, co k jakému bytu patří (např. sklep či garáž) a jaké má vlastník bytu práva a povinnosti. Dokument opět získáte od společenství vlastníků a jednotek.

Projektová dokumentace

Projektovou dokumentaci musíte povinně dokládat jen u domů, u bytů ne. Raději to však udělejte i v případě bytu, protože vám to do budoucna ušetří spoustu stresu a zbytečných problémů.

Za jakékoliv nedostatky, které na nemovitosti kupující objeví, totiž zodpovídáte ještě dalších 5 let po prodeji. Je proto rozumné druhou stranu s nedostatky seznámit hned ze začátku a nic nezamlčovat.

Pokud kupující během následujících 5 let nějakou vadu objeví, má právo od vás požadovat slevu nebo může úplně odstoupit od smlouvy. A když vám vrátí nemovitost po několika letech používání, ve chvíli, kdy se situace na trhu s nemovitostmi stihla proměnit a ceny snížit, může se stát, že nemovitost za svou vysněnou cenu už znovu neprodáte.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *