EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Text: Petr Zámečník

13. 03. 2018

0 komentářů

Prodej bytů s garáží se protahuje. Kvůli předkupnímu právu

 

Předkupní právo spolumajitelů se podepisuje na zpomalení prodejů bytů, jejichž součástí je např. garáž, sklep či předzahrádka ve společném vlastnictví více majitelů. Důvodem je navrácení předkupního práva spolumajitelů.

Loading 

V případě prodeje bytu s částí majetku ve spoluvlastnictví více osob vyžaduje obeslání s nabídkou odkupu všechny spolumajitele. Ti mohou navíc využít předkupní právo a část garáže, předzahrádky či sklepa odkoupit.

„Před nedávnem jsme s jedním klientem museli obeslat 120 spoluvlastníků garáže. Na jejich vyjádření čekáme tři měsíce. Praxe je zatím taková, že o tyto nebytové prostory projeví minimálně jeden ze spoluvlastníků zájem,“ uvedla Andrea Daňhelová, vedoucí právního oddělení společnosti Fincentrum Reality.

Pokud o společný majetek projeví některý spolumajitel zájem, výrazně to zkomplikuje prodej bytu stávajícímu majiteli.

„Pokud někdo vlastní rodinný domek či byt ve spoluvlastnickém podílu, a chtěl by ho třetí osobě prodat, dnes má povinnost ho nabídnout svým spoluvlastníkům. To je jediný přínos zákona. Jeho autor si ale neuvědomil, že spoluvlastnické podíly se týkají zejména parkovacích stání, pozemku pod budovami a podobně, což přináší komplikace pro velkou řadu transakcí,“ vysvětluje Lubomír Milek, generální ředitel realitní sítě Century 21.

REKLAMA

Zdroj: Právo

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *