Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Prodej bytů s garáží se protahuje. Kvůli předkupnímu právu

13.03.2018

Předkupní právo spolumajitelů se podepisuje na zpomalení prodejů bytů, jejichž součástí je např. garáž, sklep či předzahrádka ve společném vlastnictví více majitelů. Důvodem je navrácení předkupního práva spolumajitelů.

V případě prodeje bytu s částí majetku ve spoluvlastnictví více osob vyžaduje obeslání s nabídkou odkupu všechny spolumajitele. Ti mohou navíc využít předkupní právo a část garáže, předzahrádky či sklepa odkoupit.

„Před nedávnem jsme s jedním klientem museli obeslat 120 spoluvlastníků garáže. Na jejich vyjádření čekáme tři měsíce. Praxe je zatím taková, že o tyto nebytové prostory projeví minimálně jeden ze spoluvlastníků zájem,“ uvedla Andrea Daňhelová, vedoucí právního oddělení společnosti Fincentrum Reality.

Pokud o společný majetek projeví některý spolumajitel zájem, výrazně to zkomplikuje prodej bytu stávajícímu majiteli.

„Pokud někdo vlastní rodinný domek či byt ve spoluvlastnickém podílu, a chtěl by ho třetí osobě prodat, dnes má povinnost ho nabídnout svým spoluvlastníkům. To je jediný přínos zákona. Jeho autor si ale neuvědomil, že spoluvlastnické podíly se týkají zejména parkovacích stání, pozemku pod budovami a podobně, což přináší komplikace pro velkou řadu transakcí,“ vysvětluje Lubomír Milek, generální ředitel realitní sítě Century 21.

Zdroj: Právo

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *