EUR 23.665

USD 21.955

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.665

USD 21.955

Text: Veronika Hejná

07. 12. 2021

0 komentářů

Prodražování staveb dostává rodiny do svízelných situací

 

„Kvůli vysokému růstu cen stavebních prací a materiálů se množí případy, kdy lidé nemají dostatek peněz na dokončení rozestavěných rodinných domů. V mnohých případech jim banky odmítají navýšit hypoteční úvěry, což vytváří extrémně nepříjemné situace. V lepším případě se lidé stěhují do rozestavěných a nezkolaudovaných domů. V horším případě jsou rozestavěné domy neobyvatelné a rodiny jsou nuceny je prodat, protože si nemohou dovolit splácet hypotéky a k tomu ještě platit nájemné,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

Stavební produkce v říjnu letošního roku zaznamenala meziroční růst o 3,7 procenta. Rostla však pouze produkce v rámci pozemního stavitelství, která se zvýšila o 7,1 procenta. Produkce v rámci inženýrského stavitelství meziročně klesla o 3,3 procenta. Počet zahájených bytů v říjnu meziročně vzrostl o 38,8 procenta. Rostl i počet dokončených bytů, který se zvýšil o 17,2 procenta.

Stavebnictví trápí nedostatek pracovních sil, proto by bylo vhodné přilákat zahraniční dělníky z kulturně příbuzných zemí. Například Ukrajinci si u nás mohou vydělat třikrát až pětkrát více než ve vlastní zemi. Mohli by přitom obsazovat pouze pracovní pozice, o které Češi dlouhodobě nestojí.

Ve stavebnictví dále přetrvává problém s vysokými cenami stavebních materiálů. Ty prodražují stavby, což vede k výraznému přeceňování zakázek. Do problémů se kvůli tomu dostávají rodiny, kterým banky již nechtějí navýšit hypoteční úvěry, takže nemají dostatek prostředků na dokončení svých domů.

Stavební úřady v říjnu vydaly 7 675 stavebních povolení. To bylo o 9,6 procenta více než před rokem. Orientační hodnota nově povolených staveb dosáhla úrovně 34,3 miliardy korunu. Situace kolem vydávání stavebních povolení se mírně zlepšuje. Nicméně úzké hrdlo se přesunulo na stranu stavařů, kteří nestíhají realizovat zakázky.

REKLAMA

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.3 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%
Historie vývoje


Související články

Vertikální mobilitě dominuje energetická úspora a digitalizace

Vnímáme je jako samozřejmost, usnadňují a zpříjemňují nám život. To, že přestanou fungovat, pocítíme už na schodišti ve třetím patře nebo v polovině výlezu z metra na Náměstí Republiky v Praze. Řeč je o výtazích, eskalátorech, ale i pohyblivých chodnících. Jak se tato zařízení proměnila v poslední době, jaké moderní trendy se zde využívají a zda můžete i […]

Text: Milan Vodička

Foto: Otis

08. 06. 2023

Komentář: Zmírnění jednoho ukazatele rezidenčnímu trhu nepomůže

Česká národní banka od července 2023 zmírní jedno z pravidel pro poskytování hypoték. Jmenovitě jde o limit výše splátek k čistému měsíčnímu příjmu, tzv. ukazatel DSTI. Samotné „změkčení“ jednoho z parametrů pro žadatele o hypotéky trhu však nejspíše výrazněji nepomůže, přestože jde o zásadní parametr, který mnohým blokoval šanci na získání hypotéky.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 06. 2023

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *