EUR 25.295

USD 23.123

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 25.295

USD 23.123

Text: Veronika Hejná

14. 11. 2022

0 komentářů

Propad hypotečního trhu pokračuje, v říjnu klesl o čtyři pětiny. Průměrná hypotéka mírně zdražila

 

Zájem o hypotéky zůstává v porovnání s minulým rokem mizivý. Banky v říjnu poskytly hypotéky v celkovém objemu 7,2 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 80 procent. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA). Ve srovnání s říjnem 2020 je letos objem hypoték nižší o dvě třetiny.

Loading



 

Banky v říjnu poskytly jen 2100 nových hypoték (bez refinancování), což je jen o 50 více než v září. Průměrně se přitom letos uzavřelo měsíčně šest tisíc hypoték, loni se měsíční průměr pohyboval na 9,5 tisíce hypoték. Za celý letošní rok do konce října propadla aktivita na hypotečním trhu meziročně o 60 procent. Hypoteční trh tak zůstává nejníže od začátku roku 2014.

Hlavním viníkem nízkého zájmu o hypotéky jsou rekordně vysoké úrokové sazby, které se takhle vysoko pohybovaly naposledy v 90. letech minulého století. Úroková sazba navíc podle Hypomonitoru ČBA v říjnu u skutečně nových hypoték bez refinancování mírně vzrostla z 5,83 na 5,86 procenta. Ještě před rokem byla tato sazba podle stejného ukazatele dokonce jen 2,3 procenta. Hypotéky tak zdražují už více než rok a půl v řadě.

Řadu zájemců o hypotéku od jejího získání odstřihla nová pravidla pro posuzování žadatelů. Těm nově nevyhoví i mnoho domácností, které by dříve hypotéku bez problémů získaly. Zásadní jsou také obavy o budoucnost kvůli vysoké inflaci a nekončícímu zdražování. Právě náklady na bydlení společně s nákupem potravin tvoří největší položku v rodinných rozpočtech.

Propad hypotečního trhu dopadá také na nemovitostní trh, i ten letos zásadně brzdí. Podle dat Ekospolu prodej nových bytů v Praze za první tři čtvrtletí letošního roku ve srovnání se stejným obdobím loňského roku propadl o dvě třetiny a je nejhorší za posledních patnáct let. Je to pochopitelné. Zatímco dříve nový byt financovala prostřednictvím hypotéky polovina klientů, letos se jejich podíl propadl pod dvacet procent. Zbytek tvoří lidé, kteří v nemovitostech hledají ochranu peněz před vysokou inflací.

REKLAMA

Česká národní banka na svém posledním zasedání ponechala základní úrokové sazby beze změny, nedá se proto očekávat, že by hypotéky brzo zásadně zlevnily. Jsou totiž vázány právě na úrokové sazby určované centrální bankou. To však znamená, že na dostupnější vlastní bydlení můžeme v nejbližší době zapomenout.

 

RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva, EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024

Ceny bytů i nájmy lámou v Brně rekordy

Za třetí kvartál letošního roku se v brněnských novostavbách prodalo celkem 288 jednotek. Za prvních devět měsíců to je téměř dvakrát více bytů než za celý loňský rok. Letošek tak bude pravděpodobně nejvýkonnější od roku 2016. Celkem už letos kupující za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Vysoký zájem se pomalu začíná projevovat […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 10. 2024

Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %

Úrokové sazby hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu se ani v říjnu v podstatě nezměnily. Optimistická očekávání, že po prázdninách se v souvislosti se změnou poplatků za předčasné splacení hypoték a spuštěním akčních zvýhodněných nabídek výrazněji sníží úroky, se nenaplnila. Pravděpodobně hlavním důvodem, proč banky zabetonovaly sazby nad pětiprocentní hranicí, je nenaplnění jejich přání ze […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

04. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *