Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Průzkum společnosti Partners: Češi chtějí bydlet ve vlastním a nedostupnost bydlení má řešit stát

Podle průzkumu agentury MindBridge, který si nechala pro Den finanční gramotnosti vypracovat skupina Partners, chtějí Češi bydlet ve vlastním. Nedostupnost bydlení by měl podle respondentů řešit stát. 

Řešení spatřují dotázaní například v bezúročných státních půjčkách a zastropování nájemného, 42 % respondentů by chtělo stoprocentní hypotéky a podle 32 % by pomohlo výrazné zrychlení povolovacích procesů při výstavbě.

Dvě třetiny dotázaných žijí ve vlastním nebo družstevním bydlení, třetina žije v nájmu. Mladí lidé jsou pesimističtí. Obávají se, že si vlastní bydlení nebudou moci dovolit z toho důvodu, že růst cen nemovitostí je rychlejší než růst mezd. Za vinu to kladou také bankám, které podle nich nechtějí dávat hypotéky na plnou cenu nemovitosti.

Za bydlení vydávají respondenti 27 % příjmů domácností ve vlastním nebo družstevním bydlení, v nájemním bydlení u pronajímatelů soukromníků 37 % a ve státních či obecních bytech potom 31 %. „Podle pravidel finanční gramotnosti by ideální podíl výdajů na bydlení měl činit 30 % příjmu,“ říká finanční poradce Partners Vladimír Weiss.

Vlastní zdroje čerpají respondenti většinou z úspor (58 %), od rodičů (15 %) anebo jiným způsobem.

Zdroje: Peníze.cz, iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *