Středa 22. května. Svátek má Emil.

Rusnok: Doporučení ohledně regulace hypoték chceme dostat do zákona

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok dnes uvedl, že se ČNB bude nadále snažit, aby se opatření, které centrální banka postupně zaváděla v oblasti hypoték dostala do zákona. Důvodem jsou podle Rusnoka hlavně nejednotné podmínky na trhu, které je potřeba sjednotit.

Jsme schopni to vymáhat u subjektů, které dohlížíme, tedy u bank. Svět se mění, i bankovnictví a je pravděpodobné, že hypotéky budou poskytovat i nebankovní poskytovatelé,“ uvedl Rusnok.  Dodal také, že centrální banka primárně nesleduje ochranu spotřebitele. „My sledujeme aspekt ochrany bankovního sektoru, hypotéky tvoří cca padesát procent všech úvěrů, co banky poskytují,“ dodal.

ČNB začala používat doporučení zpřísnění hypotečních úvěrů kvůli tomu, aby se nerozvinul nezdravý systém stoprocentních hypoték. “V dobách, kdy ceny nemovitostí rostou rychleji než jiné ceny a mzdy, není ukazatel LTV úplně průkazný a je třeba použít jiný nástroj. Jedním z nich je debt to income, násobek ročních příjmů k celkovému dluhu domácnosti, tam doporučujeme devítinásobek příjmů. Dalším ukazatelem je poměr dluhové služby k čistým příjmům, což jsme stanovili na 45 procent. Banky mají v pěti procentech případů volnost neřídit se doporučeními a pokrýt specifické případy,” dodal guvernér.

Zdroj: E15.CZ

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *