Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Senát vrátil novelu insolvenčního zákona zpět do Sněmovny

Senát chce lepší podmínky pro vstup do institutu oddlužení. Vrátil proto novelu insolvenčního zákona zpět do Poslanecké sněmovny s několika pozměňovacími návrhy.

V rámci pozměňovacích návrhů Senát chce, aby mohli vyhlásit osobní bankrot i nejchudší. Zároveň navrhl zrušení podmínky, podle které by věřitelská splátka musela být alespoň ve stejné výši nákladů jako odměna insolvenčního správce.

Senát také doporučil z novely vynechat ustanovení o soudním přezkoumání. Sněmovní verze totiž počítá s tím, že pokud by dlužník nebyl schopen zaplatit během pěti let alespoň 30 procent dluhu, soud by mohl uznat, že se dlužník pod dohledem insolvenčního správce snažil dluh splatit. Dlužník by tak nakonec mohl zaplatit i méně než 30 procent.

Vstup do osobního bankrotu by podle sněmovní verze neměl být umožněn dlužníkům, pokud by splátky pokrývali pouze měsíční odměnu insolvenčnímu správci ve výši zhruba tisíc korun. „Aby někdo byl vůbec schopen dosáhnout na oddlužení, tak musí mít 9500 korun čistého příjmu. Pro spoustu lidí je to nedosažitelná částka,“ uvedl senátor ČSSD Jiří Dienstbier. Oddlužení by podle něj tak bylo nedosažitelné asi pro polovinu invalidních důchodců.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *