Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Soud: Zákon neříká, že RPSN má být ve smlouvě správně, ale jen to, že ve smlouvě má být

25.06.2015

Splátková firma Essox podala žalobu na svého klienta, který nesplácel úvěr na auto. Námitku klienta, že firma použila špatný výpočet RPSN, soudkyně neuznala. Ve smlouvě sice podle zákona RPSN uvedena musí být, ale o správné výši RPSN už zákon nemluví. Klient musel zaplatit dluh v původní výši.

„Soud při ústním odůvodnění rozsudku konstatoval, že spotřebitel měl ve smlouvě správně uveden dostatek údajů pro to, aby mohl učinit informované rozhodnutí. Žalovaný ze smlouvy přesně věděl kolik si půjčil a kolik má vrátit,“ uvedl mediální zástupce Essoxu Miroslav Beneš.

„Je to špatná zpráva pro slušné poskytovatele úvěrů i spotřebitele. Úvěrové společnosti si teď mohou do svých smluv napsat, že RPSN je jedno procento, sic ve skutečnosti bude třeba padesát sto či tři sta procent a soudy je budou chránit před zákonnou sankcí v podobě přeúročení diskontní sazbou,“ uvedl  právní zástupce poraženého klienta Petr Němec.

„Důležité je, že s takto stanovenou RPSN byl (klient – pozn. red.) seznámen v době uzavření smlouvy. Člověk je odpovědný za to, k čemu se smlouvou zaváže. Pokud by to bylo sjednáno lstí a soud by k tomuto závěru došel, pak by to vliv mělo, ale to se tu nestalo,“ vysvětlila mluvčí krajského soudu Zuzana Steinerová.

„Soud také konstatoval, že celková splatná částka je dle jeho názoru důležitější údaj než RPSN. Tato částka byla podle něj spočítána správně, a tedy je vše v pořádku. Jenže ani v této částce nebyl započítán poplatek (za poskytnutí úvěru – pozn. red.) a tedy byla špatně. Nerozumím tomu. Budeme muset počkat na písemné vyhotovení rozsudku,“ dodal právní zástupce. 

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Soud: Zákon neříká, že RPSN má být ve smlouvě správně, ale jen to, že ve smlouvě má být”

  1. David Růžička napsal:

    Nesprávné RPSN? Neexistuje.

    RPSN má přece celkem jasně daný vzoreček. Jistě, lze např. debatovat o tom, zda nějaký poplatek rozložit nebo nerozložit na měsíční splátky, ale i tak musí být výpočet podle vzorce.
    Pokud číslo uvedené ve smlouvě neodpovídá ani jedné z více možností výpočtu RPSN, nejde o RPSN a smlouva bude tedy dle této paní soudkyně neplatná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *