Úterý 24. října. Svátek má Nina.

Splacení až čtvrtiny hypotéky bude bez sankcí

Ministerstvo financí připravilo návrh zákona o úvěru pro spotřebitele. Zákon počítá s možností předčasného splacení až 25 procent hypotéky. Splatit  až čtvrtinu hypotéky bez sankcí by bylo možné jedenkrát ročně vždy v měsíci, který předchází výročí smlouvy. Zákon si posvítí i na poskytovatele a zprostředkovatele půjček.

Pokud by došlo k předčasnému splacení z důvodu rozvodu, dlouhodobé nemoci, invaliditě či úmrtí dlužníka, bude možné ukončit hypotéku bez sankcí. Zákon by se měl vztahovat pouze na hypotéky sjednané od data účinnosti zákona. Změny by měly vejít v platnost v první polovině příštího roku. Návrh poslalo ministerstvo financí do připomínkového řízení.

Návrh se dotkne i firem, které poskytují spotřebitelské úvěry. Nabízet spotřebitelské úvěry budou moci firmy se základním kapitálem minimálně 20 milionů korun. V současné době je na trhu téměř 50 tisíc subjektů, které mohou prodávat či zprostředkovávat úvěry, a to i na základě pouhého živnostenského oprávnění.    

Nově by měla převzít dozor nad trhem spotřebitelských půjček Česká národní banka (ČNB). ČNB vytvoří registr poskytovatelů a zprostředkovatelů. Navíc zavede povinnost zkoušek odborné způsobilosti a povinné pojištění proti škodám. Dosud dozor s výjimkou bank prováděla Česká obchodní inspekce.

Zdroj: Aktuálně.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *