EUR 23.735

USD 22.030

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.735

USD 22.030

Text: Veronika Hejná

06. 09. 2021

0 komentářů

Stavby se prodražují. Mnozí lidé nemají peníze na dokončování rozestavěných projektů

 

„Stavební firmy preferují práce na větších projektech. Ty jsou často zadávány veřejným sektorem v oblasti inženýrských staveb. Naopak menší soukromé zakázky jsou vytěsňovány, protože na ně chybí výrobní kapacity,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

„Stavebním firmám se nedaří dodržovat schválené rozpočty, protože dochází k rychlému zdražování materiálů. To může vést k nedokončení mnoha projektů, u kterých dojdou finanční zdroje. Do problémů se dostávají hlavně lidé, kterým banky odmítají navyšovat hypoteční úvěry,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Stavební produkce v červenci letošního roku zaznamenala meziroční růst o 0,5 procenta. Pokles o 2,2 procenta hlásí pozemní stavitelství, kde chybí stavební dělníci ze zahraničí i základní materiály. Naopak produkce v rámci inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 6,8 procenta. Zvýšená investiční aktivita veřejného sektoru přitom částečně vytěsňuje soukromé zakázky. Stavební firmy totiž většinou preferují práce na větších projektech jako jsou infrastrukturní stavby.

Stavební úřady v červenci vydaly 7 635 stavebních povolení. To bylo o 2,9 procenta více než před rokem. Orientační hodnota nově povolených staveb dosáhla úrovně 87,9 miliardy korunu. Výrazný meziroční nárůst hodnoty povolených staveb o 128,9 procenta byl způsoben především vydáním stavebního povolení na trasu D pražského metra. Počet zahájených bytů v červenci meziročně vzrostl o 30,2 procenta. Počet dokončených bytů pak vzrostl o 11,8 procenta.

Na realitním trhu se intenzivně projevuje nedostatečná nabídka bytů, která je vyvolána dlouhodobě špatně fungujícími stavebními předpisy. Nedostatek logicky vyvolává prudký růstu cen. Ten byl navíc akcelerován rekordní situací na hypotečním trhu, kde bylo rozpůjčováno zhruba dvojnásobné množství prostředků oproti obvyklému stavu. Přebytek peněz valící se z hypotečního na realitní trh skokově navyšuje ceny nemovitostí a zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení.

REKLAMA

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *