Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Stavebnictví příští rok poroste, ale méně než letos

31.12.2018

I během roku 2019 bude podle odhadů analytiků stavebnictví pokračovat v růstu. Do konce letošního října stavebnictví vzrostlo o 10,1 procenta, růst za celý rok by tak podle odhadů mohl být nejvyšší od roku 2001 (10,4 procenta). Brzdit stavebnictví příští rok bude prý především nedostatek pracovníků. Naopak vzhůru toto odvětví potáhne inženýrské stavitelství, hlavně výstavba dopravní infrastruktury.

V příštím roce tempo růstu stavební výroby zvolní. Hlavním důvodem bude nedostatek kapacit v sektoru. Již nyní si stavaři stěžují na nedostatek pracovní síly, která by pomohla poptávku po stavebních pracích uspokojit. Vzhledem k utaženému trhu práce nebude situace v příštím roce o mnoho lepší,“ uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Dále dodala, že stavebnictví vzroste o 3,4 procenta a kvůli převisu poptávky nad nabídkou nadále porostou ceny stavebních prací.

Kromě růstu pozemního stavitelství lze očekávat vysoké tempo růstu u inženýrského stavitelství, kde budou budovány především dopravní projekty,“ podotkl analytik BH Securities Štěpán Křeček. Podle něj stavebnictví vzroste o šest až osm procent. Výkon prý klesne hlavně kvůli omezení hypotečního trhu z letošního roku.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Stavebnictví příští rok poroste, ale méně než letos”

 1. František Kotlán napsal:

  Pan analytik se mýlí, a to za peníze.
  Dovolím si zkritizovat práci pana analytika. Stavebnictví je od roku 1990 v propadu chtěném a řízeně vedeném, od osob které privatizovaly a byly účastny privatizací ( vč. zástupců VŠ ) a to z vlivu velkých firem ( nyní navázaných na „zahraniční investory“ ), kterým nevadí stav zařazení tzv. malého stavebnictví mezi služby, a naprostá devastace inženýrského stavitelství, včetně vodního stavitelství. Důsledkem je stav, kdy nejsou na trhu práce nejen osoby manuálních pracovníků, ale i osoby technických profesí a specialistů, které vystřídali neumětelové z řad humanitních profesí. Tito si pak zakládají „stavební“ firmy, a hledají hlupáky z řad techniků, kteří jin činnost zaštítí. Např. moje vlastní zkušenost z aglomerace Ostravy, kdy jsem byl osloven pro výkon odborného zástupce ve třech firmách od jednoho „humanoida“ z místní FilF za nabídnutou cenu do 20.000Kč za vedení takových firem. To je nabídka, která se opravdu nedá odmítnout, ale se jí ani vážně zabývat.
  Ale zpět k tématu stavebnictví. Převážná většina stavebních lídrů se na situaci dívá mnohem kritičtěji. Stačí si přečíst názory na CCE a v jejich kvartálních zprávách , podívat se na neschopnost projednání stavebních záměrů a snahu místo zlepšení kvality přípravy staveb narovnat stav tím, že se bude „novelizovat“ stavební zákon přepsáním spolu s dalšími vyššími zákony, včetně zákona kompetenčního. Buď se tím přiznává, že celý vývoj ve stavebnictví byl omyl, nebo neumíme naučit investory a stavitele spolu s developery připravit investici ( ó, kde jsou odborníci před Czechinvestem ), nebo státní instituce které za Husáka fungovaly řídí lemplové, nebo se nám něco věší na nos.
  A nyní k firmám : práce a zakázky za jedno kritérium, které je cena, to je zlo, které spolu s neurčitostí předmětu zakázky trvale vytváří korupční prostředí, možnosti vydírání investorem dodavatelů ( zhotovitelů ), přičemž dodavatel je klidně obchodní firma, která se stavebnictvím nemá nic společného, ale zhotovitelem je poslední chudák, který na zakázce pracuje a kvůli ní padá do konkurzu.
  Kdysi se povídalo, že živnostník je solí země, zeptejte se jich nyní na názor, a budete se divit odpovědím.
  V rámci stavitelství jsou oblasti, které vyloženě skomírají, ač jsou jejich práce pro přežití civilizace i stavitelství potřebné. Na místo firem, které uměly svoji profesi excelentně, se derou zahraniční subjekty, se kterými si Vláda ! neví rady. Jak by mohla, když jsou to kamarádi.
  Stavebnictví je posuzováno jen dle statistiky státních a veřejných zakázek, , skutečná situace není pro velkokapitalisty vůbec důležitá. V nejhorším případě zatnou sekyru ještě více, ať zleva či zprava, DŮLEŽITÉ JE PRODAT VŠE TĚM, CO NA TOM MAJÍ MÍT ZISK.
  Pokud bych měl věřit panu analytikovi, zaráží mne jeho příjmení., shodné s příjmením předsedy jisté komory, která má ve stavebnictví i na této situaci velký vliv. Stejně jako jiné lobbyistické skupiny, se jmény Svaz, Hospodářská, …. všichni tento stav formovali a všichni z něj těží, ač sami ničehož nevytváří hmatatelného. V tom jsou svým prospěchem podobni oněm trubcům, kteří jsou v bankovním spektru nazýváni spekulanty.
  ( Autor je emeritní stavební inženýr, od ledna 2019 usazený mimo ČR )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *