EUR 24.935

USD 23.131

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.0 %

EUR 24.935

USD 23.131

Text: Monika Lukešová

31. 12. 2018

1 komentář

Stavebnictví příští rok poroste, ale méně než letos

 

I během roku 2019 bude podle odhadů analytiků stavebnictví pokračovat v růstu. Do konce letošního října stavebnictví vzrostlo o 10,1 procenta, růst za celý rok by tak podle odhadů mohl být nejvyšší od roku 2001 (10,4 procenta). Brzdit stavebnictví příští rok bude prý především nedostatek pracovníků. Naopak vzhůru toto odvětví potáhne inženýrské stavitelství, hlavně výstavba dopravní infrastruktury.

Loading



 

V příštím roce tempo růstu stavební výroby zvolní. Hlavním důvodem bude nedostatek kapacit v sektoru. Již nyní si stavaři stěžují na nedostatek pracovní síly, která by pomohla poptávku po stavebních pracích uspokojit. Vzhledem k utaženému trhu práce nebude situace v příštím roce o mnoho lepší,“ uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová.

Dále dodala, že stavebnictví vzroste o 3,4 procenta a kvůli převisu poptávky nad nabídkou nadále porostou ceny stavebních prací.

Kromě růstu pozemního stavitelství lze očekávat vysoké tempo růstu u inženýrského stavitelství, kde budou budovány především dopravní projekty,“ podotkl analytik BH Securities Štěpán Křeček. Podle něj stavebnictví vzroste o šest až osm procent. Výkon prý klesne hlavně kvůli omezení hypotečního trhu z letošního roku.
Zdroj : ČTK

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 


Související články

Swiss Life Hypoindex květen 2024: Úrokové sazby hypoték (ne)překvapivě stagnují, banky vytvářejí „polštář“

Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu v květnu zanedbatelně klesla z dubnových 5,57 % p. a. na aktuálních 5,52 %. Zatímco Česká národní banka letos snížila dvoutýdenní repo sazbu už o 1,5 procentního bodu, banky úrokovou sazbu hypotečních úvěrů pouze o půl procentního bodu (podle Swiss Life Hypoindexu). Cesta k levnějším hypotékám, a […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

08. 05. 2024

Začal lobbing za státem dotované hypotéky. Jak velká by to byla chyba?

Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů a dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • František Kotlán

    31 prosince, 2018

    Dovolím si zkritizovat práci pana analytika. Stavebnictví je od roku 1990 v propadu chtěném a řízeně vedeném, od osob které privatizovaly a byly účastny privatizací ( vč. zástupců VŠ ) a to z vlivu velkých firem ( nyní navázaných na „zahraniční investory“ ), kterým nevadí stav zařazení tzv. malého stavebnictví mezi služby, a naprostá devastace inženýrského stavitelství, včetně vodního stavitelství. Důsledkem je stav, kdy nejsou na trhu práce nejen osoby manuálních pracovníků, ale i osoby technických profesí a specialistů, které vystřídali neumětelové z řad humanitních profesí. Tito si pak zakládají „stavební“ firmy, a hledají hlupáky z řad techniků, kteří jin činnost zaštítí. Např. moje vlastní zkušenost z aglomerace Ostravy, kdy jsem byl osloven pro výkon odborného zástupce ve třech firmách od jednoho „humanoida“ z místní FilF za nabídnutou cenu do 20.000Kč za vedení takových firem. To je nabídka, která se opravdu nedá odmítnout, ale se jí ani vážně zabývat.
    Ale zpět k tématu stavebnictví. Převážná většina stavebních lídrů se na situaci dívá mnohem kritičtěji. Stačí si přečíst názory na CCE a v jejich kvartálních zprávách , podívat se na neschopnost projednání stavebních záměrů a snahu místo zlepšení kvality přípravy staveb narovnat stav tím, že se bude „novelizovat“ stavební zákon přepsáním spolu s dalšími vyššími zákony, včetně zákona kompetenčního. Buď se tím přiznává, že celý vývoj ve stavebnictví byl omyl, nebo neumíme naučit investory a stavitele spolu s developery připravit investici ( ó, kde jsou odborníci před Czechinvestem ), nebo státní instituce které za Husáka fungovaly řídí lemplové, nebo se nám něco věší na nos.
    A nyní k firmám : práce a zakázky za jedno kritérium, které je cena, to je zlo, které spolu s neurčitostí předmětu zakázky trvale vytváří korupční prostředí, možnosti vydírání investorem dodavatelů ( zhotovitelů ), přičemž dodavatel je klidně obchodní firma, která se stavebnictvím nemá nic společného, ale zhotovitelem je poslední chudák, který na zakázce pracuje a kvůli ní padá do konkurzu.
    Kdysi se povídalo, že živnostník je solí země, zeptejte se jich nyní na názor, a budete se divit odpovědím.
    V rámci stavitelství jsou oblasti, které vyloženě skomírají, ač jsou jejich práce pro přežití civilizace i stavitelství potřebné. Na místo firem, které uměly svoji profesi excelentně, se derou zahraniční subjekty, se kterými si Vláda ! neví rady. Jak by mohla, když jsou to kamarádi.
    Stavebnictví je posuzováno jen dle statistiky státních a veřejných zakázek, , skutečná situace není pro velkokapitalisty vůbec důležitá. V nejhorším případě zatnou sekyru ještě více, ať zleva či zprava, DŮLEŽITÉ JE PRODAT VŠE TĚM, CO NA TOM MAJÍ MÍT ZISK.
    Pokud bych měl věřit panu analytikovi, zaráží mne jeho příjmení., shodné s příjmením předsedy jisté komory, která má ve stavebnictví i na této situaci velký vliv. Stejně jako jiné lobbyistické skupiny, se jmény Svaz, Hospodářská, …. všichni tento stav formovali a všichni z něj těží, ač sami ničehož nevytváří hmatatelného. V tom jsou svým prospěchem podobni oněm trubcům, kteří jsou v bankovním spektru nazýváni spekulanty.
    ( Autor je emeritní stavební inženýr, od ledna 2019 usazený mimo ČR )

    Odpovědět