EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Veronika Hejná

06. 02. 2024

0 komentářů

Stavebnictví zakončilo rok 2024 v mínusu

 

Loňský rok nebyl pro tuzemské stavebnictví příliš pozitivním obdobím. Ať už proto, že se stavebnictví se muselo vypořádávat s vysokými cenami stavebních materiálů, nedostatkem kvalifikovaných i pomocných pracovníků nebo vysokými úrokovými sazbami. Překážek růstu však bylo jistě více, včetně celkově slabé ekonomiky a s ní spojené slabší poptávky po nových bytech a komerčních realitách.

Loading 

Za celý rok stavební výroba poklesla o 2,6 % s tím, že horší výsledky tentokrát vykazovala inženýrská výstavba zaměřená na budování infrastruktury. V samotném prosinci dokázalo stavebnictví růst o 1,3 % (meziměsíčně), meziročně si však pohoršilo o necelých pět procent.

Lichotivé nejsou ani aktuálně prezentované výsledky nové bytové výstavby. Ta byla jen v prosinci meziročně o 16,5 % nižší, a to především v důsledku pokračujícího útlumu výstavby v Praze. Za celý rok 2023 se začalo v ČR stavět o 15,5 % méně bytů než v roce 2022.

Nových bytů se tak aktuálně staví asi tak málo jako v době covidu. Boom výstavby, který pak následoval neměl dlouhého trvání, když jej zastavila inflace a drahé peníze vedoucí k odkládání nových projektů. O byrokratických překážkách rozjezdu výstavby snad není třeba ani mluvit.

Co čekat od roku 2024? Z pohledu zakázek situace na první pohled nevypadá nějak dramaticky, i když jsou vidět poněkud slabší objednávky u inženýrské výstavby. Příliš přesvědčivá nejsou data ani u nových stavebních povolení u bytové výstavby, takže je vidět, že pomyslnou zatáčku zatím nevybrala ani tato část stavebnictví. Situace se ovšem může v průběhu roku začít měnit s tím, jak budou korigovat vstupní ceny a zlevňovat peníze.

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přetrvávají nejasnosti ohledně projektové dokumentace po prvním červenci 2024

Tisíce záměrů k povolení stavby zřejmě dorazilo do posledního června na stavební úřady po celé České republice. Stavebníci a projektanti tímto krokem budou chtít zvýšit pravděpodobnost, že povolovací řízení nebude vedeno v rámci přechodných ustanovení nového stavebního zákona (NSZ), ale poběží ještě podle dosavadního správního postupu a vyhlášek tzv. starého stavebního zákona.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 07. 2024

Nový stavební zákon pod lupou

Nový stavební zákon bude pro všechny typy staveb účinný od 1. července 2024. Jedním ze zamýšlených cílů nové úpravy bylo stavebníkům ulevit a také zrychlit celý povolovací proces. Zaměřme se na novinku v podobě jednotného řízení o povolení záměru – v čem skutečně stavebníkům usnadní život a s jakými úskalími je třeba počítat?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 05. 2024

Vývoj cen nemovitostí v ČR v závislosti na snižování úrokových sazeb hypoték

Předpovědět vývoj cen nemovitostí v České republice v roce 2024 je obtížný úkol, protože závisí na mnoha proměnných, včetně ekonomického růstu, poptávky a nabídky nemovitostí, změn v úrokových sazbách hypoték, vládní politice a dalších faktorech. Nicméně, pokud se zaměříme na vliv snižování úrokových sazeb hypoték na ceny nemovitostí, můžeme očekávat několik možných scénářů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *