EUR 24.730

USD 22.807

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.730

USD 22.807

Text: Veronika Hejná

30. 08. 2022

0 komentářů

Vyměňte topení, s náklady pomohou dotace

 

Zima se blíží, ceny energií rostou téměř ze dne na den a spolu s nimi také obavy z nákladů na vytápění. To se projevuje v poptávkách po obnovitelných zdrojích energií. Společnosti, které tyto instalace zajišťují, hlásí poslední měsíce extrémní poptávku. V některých případech jsou objednávací lhůty pro fotovoltaické panely nebo tepelné čerpadlo i rok a půl. Svojí roli na tom hrají také dotační programy. Pro domácnosti jsou v tuto chvíli vypsány dva: Nová zelená úsporám a takzvané kotlíkové dotace určené pro domácnosti, které chtějí vyměnit starší kotel na tuhá paliva za tepelné čerpadlo. Pro firmy pak existuje možnost žádat o dotaci Národní fond obnovy. Ti, kteří by chtěli kvůli extrémním cenám plynu vyměnit plynový kotel za tepelné čerpadlo, mají smůlu. Žádný samostatný dotační program pro ně neexistuje.

Loading 

Jaké má domácnost možnosti, pokud se rozhodne investovat do energeticky úsporných řešení? Náklady na pořízení se budou lišit podle toho, jak výkonné řešení bude domácnost potřebovat. „Instalační firma by měla připravit nabídku na míru a to s ohledem na spotřebu konkrétní domácnosti. Vyvaroval bych se jakýchkoli obecných nabídek nebo lákadel typu „cena již od“. Je totiž důležité prověřit vyúčtování za energie, podívat se na odběr elektřiny, a hlavně využití vysokého a nízkého tarifu. Z toho odborník zjistí, kolik domácnost platí za kilowatthodinu, kolik energie vlastně spotřebovává a jaký výkon skutečně potřebuje. Bez konkrétního vyčíslení se snadno může stát, že domácnost bude investovat do zbytečně vysokého nebo naopak příliš nízkého výkonu,“ upozorňuje Luděk Lošťák, technický ředitel firmy Zero living.

Po získání samotného projektu pak domácnost může snadněji počítat také s tím, jaké budou skutečné náklady na pořízení obnovitelných zdrojů. Nejvyšší dotace pro fotovoltaickou elektrárnu z programu Nová zelená úsporám je 200 000 Kč na jedno číslo popisné. Výše podpory se stanovuje z celkové instalované kapacity FVE, střídače a baterie. „Pokud je elektrárna o více jak 16 panelech a 10 kW baterii, lze čerpat celou tuto částku,“ vysvětluje Luděk Lošťák ze společnosti Zero living. Samostatná podpora je také na tepelné čerpadlo a pohybuje se mezi 80 – 140 tisíci korun dle provedení. V tomto případě záleží na parametrech celkového řešení, které je v dotacích specifikováno. Dalších 5 000 Kč je dotace na projektovou přípravu. Ale pozor, u dotací vždy platí pravidlo, že nejprve je třeba zaplatit celou investiční a realizační částku a teprve posléze domácnost může žádat o dotační podporu s doložením, že vše bylo uhrazeno.

S vyřízením dotace často pomůže instalační firma: „Samotný administrativní proces je pro laika velice komplikovaný. Pokud udělá chybu, neznamená to, že na dotaci nedosáhne, ale celý proces se může podstatně protáhnout,“ varuje Lošťák. Nejlepším řešením je nechat dotaci na základě plné moci vyřídit přímo dodavatelskou firmu. „Ta dostává od klienta ve většině případů příspěvek na projektovou přípravu 5 000 korun, který je již započítaný v nabídce a následně je hrazen z dotačního programu. Žádné další náklady spojené s žádostí o dotaci by u důvěryhodného dodavatele vznikat neměly,“ dodává Lošťák.

Při zvažování úsporného řešení je třeba počítat s dobou dvou až šesti měsíců, do kdy by měla být dotace proplaceno. To navíc pouze v případě, kdy je dotace po formální stránce správně vyřízena. Domácnost tak musí počítat s tím, že zaplatí celou částku a teprve po několika měsících se jí dotovaná část vrátí zpět.

REKLAMA

Soláry? Jen do září

Pokud uvažujete o změně vytápění a chcete přitom instalovat i fotovoltaické panely kvůli úspoře elektrické energie, je třeba si pospíšit. Doba od objednání do instalace se u firem liší a v nejlepším případě si počkáte osm týdnů. S ohledem na počasí je tak limitním termínem konec září. Pak už instalaci v letošním roce stihnout nejde. Nicméně programy budou pokračovat i v dalším roce a k velké změny se v jejich případě nechystají.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přijdou vám ceny nemovitostí v Praze drahé? Kde stojí metr čtvereční 1,3 milionu Kč?

Podle studie Savills World Cities Prime Residential Index 2023 zůstává Monako nejdražším rezidenčním trhem na světě s cenou za metr čtvereční téměř 1,3 milionu Kč (51 400 eur), což je o 0,9 % více než v roce 2022 a o 1 % méně než rekordní cena 51 900 eur z roku 2021. Nejdražší čtvrtí v knížectví je Larvotto s […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *