EUR 24.480

USD 24.828

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.480

USD 24.828

Text: Veronika Hejná

30. 08. 2022

0 komentářů

Vyměňte topení, s náklady pomohou dotace

 

Zima se blíží, ceny energií rostou téměř ze dne na den a spolu s nimi také obavy z nákladů na vytápění. To se projevuje v poptávkách po obnovitelných zdrojích energií. Společnosti, které tyto instalace zajišťují, hlásí poslední měsíce extrémní poptávku. V některých případech jsou objednávací lhůty pro fotovoltaické panely nebo tepelné čerpadlo i rok a půl. Svojí roli na tom hrají také dotační programy. Pro domácnosti jsou v tuto chvíli vypsány dva: Nová zelená úsporám a takzvané kotlíkové dotace určené pro domácnosti, které chtějí vyměnit starší kotel na tuhá paliva za tepelné čerpadlo. Pro firmy pak existuje možnost žádat o dotaci Národní fond obnovy. Ti, kteří by chtěli kvůli extrémním cenám plynu vyměnit plynový kotel za tepelné čerpadlo, mají smůlu. Žádný samostatný dotační program pro ně neexistuje. 

Jaké má domácnost možnosti, pokud se rozhodne investovat do energeticky úsporných řešení? Náklady na pořízení se budou lišit podle toho, jak výkonné řešení bude domácnost potřebovat. „Instalační firma by měla připravit nabídku na míru a to s ohledem na spotřebu konkrétní domácnosti. Vyvaroval bych se jakýchkoli obecných nabídek nebo lákadel typu „cena již od“. Je totiž důležité prověřit vyúčtování za energie, podívat se na odběr elektřiny, a hlavně využití vysokého a nízkého tarifu. Z toho odborník zjistí, kolik domácnost platí za kilowatthodinu, kolik energie vlastně spotřebovává a jaký výkon skutečně potřebuje. Bez konkrétního vyčíslení se snadno může stát, že domácnost bude investovat do zbytečně vysokého nebo naopak příliš nízkého výkonu,“ upozorňuje Luděk Lošťák, technický ředitel firmy Zero living.

Po získání samotného projektu pak domácnost může snadněji počítat také s tím, jaké budou skutečné náklady na pořízení obnovitelných zdrojů. Nejvyšší dotace pro fotovoltaickou elektrárnu z programu Nová zelená úsporám je 200 000 Kč na jedno číslo popisné. Výše podpory se stanovuje z celkové instalované kapacity FVE, střídače a baterie. „Pokud je elektrárna o více jak 16 panelech a 10 kW baterii, lze čerpat celou tuto částku,“ vysvětluje Luděk Lošťák ze společnosti Zero living. Samostatná podpora je také na tepelné čerpadlo a pohybuje se mezi 80 – 140 tisíci korun dle provedení. V tomto případě záleží na parametrech celkového řešení, které je v dotacích specifikováno. Dalších 5 000 Kč je dotace na projektovou přípravu. Ale pozor, u dotací vždy platí pravidlo, že nejprve je třeba zaplatit celou investiční a realizační částku a teprve posléze domácnost může žádat o dotační podporu s doložením, že vše bylo uhrazeno.

S vyřízením dotace často pomůže instalační firma: „Samotný administrativní proces je pro laika velice komplikovaný. Pokud udělá chybu, neznamená to, že na dotaci nedosáhne, ale celý proces se může podstatně protáhnout,“ varuje Lošťák. Nejlepším řešením je nechat dotaci na základě plné moci vyřídit přímo dodavatelskou firmu. „Ta dostává od klienta ve většině případů příspěvek na projektovou přípravu 5 000 korun, který je již započítaný v nabídce a následně je hrazen z dotačního programu. Žádné další náklady spojené s žádostí o dotaci by u důvěryhodného dodavatele vznikat neměly,“ dodává Lošťák.

Při zvažování úsporného řešení je třeba počítat s dobou dvou až šesti měsíců, do kdy by měla být dotace proplaceno. To navíc pouze v případě, kdy je dotace po formální stránce správně vyřízena. Domácnost tak musí počítat s tím, že zaplatí celou částku a teprve po několika měsících se jí dotovaná část vrátí zpět.

Soláry? Jen do září

REKLAMA

Pokud uvažujete o změně vytápění a chcete přitom instalovat i fotovoltaické panely kvůli úspoře elektrické energie, je třeba si pospíšit. Doba od objednání do instalace se u firem liší a v nejlepším případě si počkáte osm týdnů. S ohledem na počasí je tak limitním termínem konec září. Pak už instalaci v letošním roce stihnout nejde. Nicméně programy budou pokračovat i v dalším roce a k velké změny se v jejich případě nechystají.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Slovákům těm je tu hej – mohou mít hypotéku za 2 %

Strmý růst úrokových sazeb, který nastartovala Česká národní banka na konci roku 2021, rozevřel nůžky v nabídkách hypoték v Česku a za jeho hranicemi. Zatímco se v ČR podle Fincentrum Hypoindex aktuální hypoteční sazby pohybují okolo 6,2 %, na sousedním Slovensku je možné získat úrok i kolem 2 %. Jsou u nás takové podmínky opravdu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 10. 2022

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.