Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Výpis z registru dlužníků získáte za 100 korun

Nový zákon o ochraně spotřebitele umožní od příštího roku zpracovávat údaje o spotřebitelích dokonce i bez jejich souhlasu. Údaje se budou uchovávat maximálně tři roky po splacení závazku. Novela míří do Senátu. Začít platit by měla od roku 2016.

„Registry jsou užitečné jak pro samotné firmy, tak i pro spotřebitele. Slouží jako forma prevence předlužení spotřebitelů,“ uvedl poslanec a autor návrhu Radek Vondráček. Lidé budou moci odmítnout zápis do tzv. pozitivního registru, kam jsou zapisovány informace o závazcích a smlouvách řádně splácejících klientů.

Při negativním zápisu bez souhlasu zákazníka budou mít firmy povinnost spotřebitele o zápisu informovat. „O spotřebiteli by tedy byl v registru veden údaj (o nesplácení), o němž by nevěděl a jehož vedení v registru by neměl možnost zabránit tím, že příslušný dluh splní,“ vysvětluje poslanec.

„Regulací činnosti registrů zákonem bude zároveň vytvořena překážka proti – v současné době častému – předstírání existence registru, který následně slouží k tomu, aby od spotřebitelů byly vylákány platby za výpisy o bezdlužnosti a podobná plnění, která pro ně nemají faktickou hodnotu,“ říká Radek Vondráček. O výpis z registru budou moci lidé žádat kdykoliv a podle zákona bude zpoplatněn „odůvodněnými náklady“, které jsou přibližně 100 korun.

Solus již více než 15 let chrání na českém trhu věřitele i klienty, kteří si od nich půjčují, aniž by fungování klientských registrů upravoval speciální zákon. Je však pravdou, že jen v negativním registru Solus máme dnes záznam o 700 tisících lidech s dluhem po splatnosti. Právní zakotvení institutu, který se dotýká tolika obyvatel, proto v zásadě vítáme,“ říká k nové regulaci Miroslav Beneš, mediální zástupce Solusu.

Zdroj: Aktuálně.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *