Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Bytová výstavba letos vzroste, prodeje potáhne Praha

Bytová výstavba by se podle developerů měla letos zvýšit o 3,7 procenta. V Praze očekávají developeři růst ještě rychlejší. Prodej bytů by se měl meziročně zvýšit o 3,6 procenta. V loňském roce bylo v České republice dokončeno celkem 23 881 bytů.  

„Největší část trhu s novými byty v ČR tvoří Praha – až 60 procent nových bytů se prodá v hlavním městě. Zde by měla nabídka růst nejrychleji a to až o 6,8 procenta. Z pohledu prodejů nejodvážnější odhady hovoří o rekordním prodeji až 6000 prodaných nových bytů v Praze v tomto roce,“ uvedl Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research, která provádí studii společně s KPMG ČR.

Hitem budou letos a příští rok levnější byty. „Očekáváme růst a to zejména v nižších cenových hladinách. Nízké úrokové sazby hypoték s chutí drobných investorů investovat do nájemního bydlení zajistí v roce 2015 a 2016 zajímavý růst zejména v lokalitách velkých aglomerací jako je Praha a Brno. Ti developeři, kteří budou mít v tomto segmentu co nabídnout, budou vítězi,“ uvedl generální ředitel společnosti Průmstav Rafael Moren.

„V loňském roce byl poprvé překonán předkrizový rok 2007 a v Praze se prodalo celkem 5950 nových bytů, což byl meziroční nárůst o 19 procent. Za tímto razantním nárůstem stála především veliká a neustále doplňovaná nabídka takzvaných superlevných bytů, lepšící se ekonomická situace obyvatel České republiky a taktéž rekordně levné hypotéky. Pokud budou tyto vnější faktory zachovány i v letošním roce, je zde prostor pro zdravý růst trhu až o deset procent,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL.

„Roste také podíl poptávky po rezidenčních nemovitostech jako formě investice a uložení prostředků. Tato část poptávky tvoří okolo 25 procent,“ řekl Pavel Kliment ze společnosti KPMG v České republice.

Zdroj: Finančnínoviny.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *