EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Výstavba kanceláří v Praze opět pomalu ožívá, trh zachraňují rekonstrukce

 

Trh s moderními kancelářskými prostory v Praze na konci 1. čtvrtletí roku 2024 činil přibližně 3,91 milionu m2. Míra neobsazenosti se lehce zvýšila na 7,5 %, což představuje přibližně 292 000 m2 volných kancelářských prostor k okamžitému pronájmu. Po delším období nečinnosti začíná nyní pomalu rozmrzat nová spekulativní výstavba. A i přes dlouhodobý růst nájmů zůstává Praha atraktivní a konkurenceschopnou lokalitou lákající nové investory. Vyplývá to z pravidelného kvartálního průzkumu trhu kancelářských nemovitostí, který zveřejnila společnost Colliers, přední poskytovatel diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic.

Loading 

První a jedinou dokončenou stavbou 1. čtvrtletí roku 2024 byla budova Roztyly Plaza, velká kancelářská budova rozvíjející nově vznikající kancelářskou mikrolokalitu v okolí stanice metra Roztyly. Budova rozšiřuje trh moderních kancelářských prostor o 21 700 m2 a byla na trh dodána částečně předpronajatá. Zbývající objem kancelářské výstavby pro rok 2024 činí přibližně 58 600 m2 v rámci 8 projektů. „Dobrou zprávou je, že se po delším období objevily i nově zahájené spekulativní projekty, což znamená definitivní konec pomyslného období sucha v kancelářském developmentu,“ říká Josef Stanko, senior analytik ze společnosti Colliers. Někteří developeři, vzhledem k nedostatku pozemků a příležitostí k developmentu v již zavedených kancelářských hubech, rozšiřují kancelářský trh do nových lokalit jako jsou právě Roztyly nebo Hagibor v Praze 10. Do budoucna pak uvidíme růst administrativních projektů zejména v oblastech podél linek pražského metra, včetně nové linky D.

Neobsazenost rostla jen mírně, začíná období rekonstrukcí

Navzdory novému přírůstku na trh neobsazenost rostla jen mírně. Důvodem bylo vyřazení některých starších nemovitostí z aktivního trhu kvůli zahájení příprav nadcházejících rekonstrukcí. „Vzhledem k tomu, že současný standard kanceláří se značně vzdálil tomu, co bylo považováno za moderní v devadesátých či nultých letech a také kvůli složitému povolování a nedostatku pozemků vhodných pro kancelářskou výstavbu v již zavedených kancelářských mikrolokalitách, jsou rozsáhlé rekonstrukce ideálním způsobem, jak transformovat trh s kancelářemi. Dá se tedy očekávat, že tento scénář bude stále častější,“ komentuje Josef Stanko.

Míra neobsazenosti aktuálně činí 7,5 %, což představuje mezičtvrtletní nárůst o 30 b.b. V současné době je na trhu přibližně 292 000 m2 volných kancelářských prostor k okamžitému pronájmu. Nejvyhledávanější trhy mají ovšem míru neobsazenosti významně nižší.  Například v centru města je k dispozici přibližně 39 400 m2 (6,7 %), v celé oblasti Karlína pouze 13 800 m2 (2,7 %), v oblasti Pankráce přibližně 20 400 m2 (6,7 %) a na Brumlovce jen 7 600 m2 (3,4 %).

Ceny sice mírně rostou, Praha stále atraktivní pro nové investory

Nejvyšší dosažitelné nájemné, tzv. „prime“, se na pražském trhu v 1. čtvrtletí mírně zvýšilo. Na konci čtvrtletí se nájemné v prémiových budovách v centru města pohybovalo na úrovni přibližně 28,00 € za m2 za měsíc, v nejlepších lokalitách širšího centra 19,00 € za m2 za měsíc a v nejlepších lokalitách ve zbytku města na úrovni do 16,00 € za m2 za měsíc. „Růst cen nájemného je v Praze na rozdíl od řady okolních zemí jen mírný a trh díky tomu vykazuje značnou stabilitu. Pro investory, hledající vhodnou destinaci pro své pobočky, centra podnikových či IT služeb anebo obchodní jednotky, tak Praha zůstává velmi atraktivní lokalitou, která dokáže konkurovat jak zemím z regionu střední a východní Evropy, tak například i Španělsku a Portugalsku, tedy trhům, kde kancelářské obory, jako jsou právě podnikové služby, aktuálně rostou,“ vysvětluje Josef Stanko s tím, že cenová úroveň v Lisabonu se aktuálně pohybuje mezi 21 a 28 € za m2 za měsíc, v Madridu mezi 24 a 37 € a ve Varšavě mezi 21 a 27 € pro prémiové lokality.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *