Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Za nájem v Praze si lidé v příštích letech připlatí. Výše nájemného se přiblíží západoevropským metropolím

Zatímco ceny bytů podle developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostly v loňském roce o 18,6 procent oproti roku předchozímu, u tržeb z nájemného se jednalo pouze o 3,9 procenta. Ze studie poradenské firmy KPMG vyplynulo, že do budoucna se nájemné v Praze přiblíží cenám západoevropských metropolí. Atraktivita hlavního města pro zahraniční investory se totiž zvyšuje. 

„Praha sice v tuto chvíli nedosahuje výše nájmů obvyklé na západ od českých hranic, se mzdovou konvergencí a rostoucí atraktivitou českého hlavního města v mezinárodní perspektivě můžeme ale předpokládat, že se i tyto hladiny budou sbližovat,“ informoval Pavel Dolák z KPMG.

Podle Pavla Doláka se o pražský nájemní trh zvyšuje zájem jak domácích, tak zahraničních investorů. „Láká je vyšší výnosnost nájmů proti západním metropolím. Ale naráží na nedostatek vhodných projektů a na stávající právní úpravu nájemního vztahu. Ta v některých aspektech značně komplikuje situaci pronajímatelů. Je pro ně rizikovější například kvůli lhůtám pro ukončení smlouvy v případě dlužného nájmu,“ dodává.

V posledních letech klesl počet volných nájemních bytů, a to o 30 procent v minulých dvou letech na 6324. „Růst cen bytů i nájmů ovlivňuje především nízká nabídka. Nových bytů se staví málo a dokud se to nezmění, nedají se čekat významné změny. O nájemní bydlení přitom poroste zájem. Ceny bytů stoupají a hypotéky se stávají méně dostupnými,“ uvedl Dolák. Oproti Amsterdamu, Hamburku nebo Vídni, kde žije v nájmu více než 70 procent obyvatel, je poměr nájemního bydlení ve hlavním městě nízký. V Praze žije v nájmu 32 procent obyvatel, v Berlíně je to celých 84 procent obyvatel.

Růst průměrné mzdy je pomalejší než zdražování nových bytů a průměrného nájemného. Lze tak očekávat, že stále větší počet lidí si nebude moci dovolit vlastní bydlení, ale ani nájem v Praze. „Budou to řešit například stěhováním do středních Čech a denním dojížděním do metropole,“ říká Dolák.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *