EUR 25.070

USD 22.537

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.070

USD 22.537

Zájem o kancelářský, rezidenční a průmyslový sektor pomáhá budovat momentum

 

Ve 2. čtvrtletí roku 2024 bylo do komerčních nemovitostí v ČR investováno zhruba 465 milionů eur. Plných 77 % tohoto objemu přitom pocházel od místních investorů. Prime výnosy zůstaly ve srovnání s předchozím čtvrtletím beze změn a nejvíce investory lákaly kancelářské objekty. Rozdíl mezi nabídkou a finální cenou se snižuje, což by mělo pomoci transakční aktivitě po zbytek roku 2024. Vyplývá to z pravidelného kvartálního průzkumu trhu kancelářských nemovitostí, který zveřejnila společnost Colliers, přední poskytovatel diverzifikovaných profesionálních služeb v oblasti komerčních nemovitostí a správy investic.

Loading



 

Podobně jako na začátku roku, i ve 2. čtvrtletí na scéně dominovali investoři z regionu střední a východní Evropy, kteří přispěli 77 % kapitálu. Následovali investoři z regionu MEA (16 %) a Ameriky (6 %). Tento trend není překvapivý vzhledem k tomu, že mnozí evropští investoři jsou ve vyčkávacím režimu nebo se soustředí na západní trhy, což umožňuje právě místním investorům, kteří mají dostatek volného kapitálu, vstoupit do hry a v některých případech dokonce expandovat za své vlastní hranice.

Největší transakcí 2. čtvrtletí byla akvizice Václavského náměstí 42, historického kancelářského komplexu o rozloze téměř 40 000 m², za cca 140 milionů eur. Tuto budovu Komerční banky získalo hlavní město Praha jakožto svou novou radnici, přičemž její stěhování z aktuální lokality je plánováno okolo roku 2028. Mezi další významné transakce patřily tzv. forwardové nákupy portfolia bytů BTR (Build-to-rent) v projektech Nová Elektra a Vysočanský Mlýn v Praze 9 aktivními investory, jimiž jsou AFI Europe a MINT Investments. V sektoru průmyslových nemovitostí pak společnost RSJ prodala plně pronajatý sklad o rozloze 40 000 m² v blízkosti Chomutova společnosti Patria s výnosem na úrovni současné prime úrovně.

Z hlediska sektorů přilákaly ve druhém čtvrtletí nejvíce kapitálu kanceláře, a to 38 % (175 mil. eur), následované rezidenčními nemovitostmi (29 %) a průmyslovými objekty (17 %).

Prime výnosy jsou stabilní, rozdíl mezi nabídkou a finální cenou se snižuje

„Co se týče referenčních výnosů na české investiční scéně, nedomníváme se, že by poslední investiční transakce plně ospravedlňovaly další snižování výnosů, a proto jsme zachovali stejný postoj jako v prvním čtvrtletí,“ říká Josef Stanko, ředitel oddělení průzkumu trhu ve společnosti Colliers, a dodává: „Náš pohled na prime yield z prémiových kancelářských nemovitostí je proto na hodnotě 5,50 %, výnosová míra z prime industriálních nemovitostí je o něco vyšší a jejich míra dosahuje 5,25 %. Pokud jde o prémiové maloobchodní nemovitosti, yield z nejlepších nemovitostí na hlavních nákupních třídách je 4,50 %, z nákupních center 6,00 % a z nejlepších retailových parků 6,25 %.“

REKLAMA

Dobrou zprávou je, že rozdíl mezi nabídkou a finální cenou se snižuje, což by mělo pomoci transakční aktivitě po zbytek roku 2024. Dalším důležitým faktorem jsou budoucí náklady na financování dluhu. Červnové snížení úrokových sazeb ECB o 25 bazických bodů, byť malé, by mohlo pomoci při vyjednávání a přispět k lepšímu překlenutí rozdílu mezi cenovou představou kupujících a prodávajících.

Aktivita pomáhá podpořit trh

Přestože přetrvává několik geopolitických a ekonomických hrozeb, aktivita investorů na českém trhu zajišťuje, že se obchody nadále uzavírají, i když v nižších objemech než před dvěma až třemi lety. Příkladem projednávaných transakcí je Myslbek, víceúčelová budova v prémiové lokalitě centra Prahy či nákupní centrum Atrium Flora v Praze 3. Za povšimnutí také aktivita v sektoru hotelů, kde se různé skupiny investorů zajímají o pražské hotely Four Seasons, Mandarin či Hilton a další. Vzhledem k nedostatečné nabídce nájemního bydlení v Praze se dá očekávat i pokračující zájem o rezidenční produkty typu BTR (Build-to-rent).

V tradičnějších investičních sektorech, jako jsou kanceláře a maloobchod, se investoři v současné době zřejmě více přiklánějí k příležitostem typu „Core+“ a/nebo „Value-Add“. Zatímco v sektoru průmyslových nemovitostí byly uzavřeny nebo budou brzy oznámeny transakce, které se z hlediska výnosů pohybují na úrovni prémiových yieldů.

„Vzhledem k výsledkům za 1. a 2. čtvrtletí by celkový objem investic v roce 2024 mohl přesáhnout 1,4 miliardy eur, pokud se některé z větších transakcí, které jsou v současné době ve hře, uzavřou během druhé poloviny tohoto roku. Přestože je tedy situace na trhu stále komplikovaná, existují indicie, které podporují opatrný optimismus,“ uzavírá Josef Stanko.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komentář: Pozor na realitní šmejdy!

„Obracíme se na vás jako spolumajitele pozemku číslo XY. Jako přímý zájemce vám nabízíme odkoupení vašeho podílu na předmětné nemovitosti. Platíme ihned, veškeré náležitosti s prodejem a přepisem nemovitosti zařídíme za vás.“ Mail či dopis s podobným obsahem v poslední době přišel snad každému vlastníkovi nemovitosti a často nejen jednou.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 09. 2024

Komentář: Proč je teď správný čas investovat do bydlení?

Pro stavební sektor představuje letošní rok fázi očekávání a postupného růstu. Navzdory tomu, že u Čechů přetrvává obliba bydlení ve vlastním, úrokové sazby se snižují jen pomalu. Tato – téměř stagnace – brzdí rychlejší oživení trhu, situace však není černobílá.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *