EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Základní úrokové sazby jsou opět nižší, banky by měly zrychlit zlevňování hypoték

 

Snižování základních úrokových sazeb stále nekončí. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém dnešním jednání opět přistoupila k jejich snížení o půl procentního bodu, tedy stejně jako minule. Dvoutýdenní repo sazba nově činí 4,75 procenta a dostala se tak po dlouhé době pod pětiprocentní hranici. Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, klesla na 5,75 procenta. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, poklesla na 3,75 procenta. Hypotéky a ostatní komerční úvěry pro lidi i firmy by tak měly co nejrychleji zlevnit.

Loading 

Centrální bankéři začali s postupným snižováním základních úrokových sazeb loni v prosinci. Komerční banky na toto snižování zpočátku zareagovaly rychle snížením hypotečních sazeb. To ovlivnilo i celý realitní trh, který letos výrazně oživil. Bohužel ale postupem času zlevňování hypoték zpomalilo, až se fakticky zastavilo. Zatímco dvoutýdenní repo sazba od začátku roku klesla o rovné dva procentní body z 6,75 v prosinci 2023, úroky u hypoték za tím výrazně zaostávají. Podle ukazatele Swiss Life Hypoindexu klesla průměrná nabídková sazby hypoték z lednových 5,96 procenta na 5,51 procenta platných na začátku června. Tedy o méně než půl procentního bodu. Základní úrokové sazby centrální bankéři snižují čtyřikrát rychleji než klesají sazby hypoteční.

Je proto na čase, aby se snižování základních úrokových sazeb promítlo do výše úvěrů u komerčních úvěrů mnohem více. Prospěje to zájemcům o bydlení, protože zvýší jeho dostupnost. Levnější úvěry pro podnikatele a firmy pak podpoří růst celé české ekonomiky. Po období vysoké inflace a omezených investic je změna trendu více než žádoucí. Vzhledem k pokračující politice ČNB mají komerční banky prostor pro výraznější zlevnění hypotečních i firemních úvěrů dost velký.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily

Česká národní banka na konci června počtvrté v řadě snížila základní sazbu o 50 bazických bodů na 4,75 % p. a. A jak na to zareagovaly banky s úrokovými sazbami u svých hypoték? Jedno velké nic. Dokládá to aktuální hodnota červencové průměrné nabídkové sazby podle Swiss Life Hypoindexu, která se v porovnání s červnem prakticky nezměnila. Stagnace úrkokových […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

10. 07. 2024

Názor: O bruselské byrokracii a dostupnosti bydlení v Česku

Setkal se s tím každý, kdo si v poslední době koupil plastovou láhev. Po jejím otevření zůstalo plastové víčko k láhvi připojené. Někdo se jím píchá do oka, jinému ničí pečlivě pěstěné vousy. Na sociálních sítích píší tisíce rozhořčených lidí, vznikla spousta často rádobyvtipných videí. Většina lidí nakonec dříve či později víčko stejně utrhne, čímž nařízení vyrábět plastové […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *