Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Zákon o ČNB se zasekl na ministerstvu financí

Snaha České národní banky (ČNB) o prosazení zákonných pravomocí narazila. Ministerstvo financí mělo podle legislativního plánu předložit návrh zákona o ČNB vládě během září. Nyní se ale termín posouvá na konec roku. Podpora ministerstva podle ČNB slábne.

Podle informací Hospodářských novin nemá návrh dostatečnou podporu, aby byla regulace schválena. „Alfou a omegou je teď vyjednávání na nejvyšší politické úrovni. Ministryně Schillerová ho chce uskutečnit během měsíce a od toho se odvine další postup,“ potvrdila její náměstkyně Lenka Dupáková. Ministerstvo nechce, aby došlo ke stejné situaci jako před loňskými volbami, kdy byl návrh kvůli kritice smeten pod stůl.

„Momentálně vnímáme podporu ministerstva financí pro tento návrh jako relativně slabou,“ řekla Markéta Fišerová, tisková mluvčí ČNB. Centrální banka ale podle ní trvá na dohodě s ministerstvem, že návrh předloží vládě.

Ministryně financí ale zatím nemá podporu ani ve vlastních řadách. „Nevidím důvod zvyšovat pravomoci ČNB. Bankovní trh je u nás stabilní. Ani v případě krize taková pravidla nebudeme potřebovat,“ míní expertem ANO pro finanční trh Patrik Nacher. Návrh odmítá opoziční ODS i piráti. „Centrální banka působí na trh hypoték prostřednictvím svých doporučení, která fungují,“ říká Olga Richterová za poslanecký klub pirátů. ČSSD a KSČ se k návrhu nevyjádřily, ale v loňském roce ho odmítly.

Návrh zákona se nelíbí ani České bankovní asociaci (ČBA). „Zákonnou pravomoc by měla mít ČNB jen na maximální výši hypotéky k hodnotě nemovitosti. Další dva příjmové ukazatele v zákoně nejsou zapotřebí,“ uvedl před časem Vladimír Staňura, poradce výkonného ředitele ČBA.

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *