EUR 25.445

USD 21.755

REPO sazba ČNB 0.75 %

Inflace 4.1 %

EUR 25.445

USD 21.755

Text: Jana Zámečníková

29. 10. 2018

ABRAST: Ve Vídni zvládnou ročně 50 změn územního plánu, v Brně to jde kvůli stávající legislativě mnohem pomaleji

Vývoj bytového trhu v Brně odpovídá našim očekáváním. Je očividné, že nabídka nového bydlení pomalu naráží na svůj cenový strop a zejména v segmentu větších bytů začíná trh stagnovat. 


Komplikace spojené s výstavbou nových projektů ale příliš neumožňují stavitelům snižovat nabídkové ceny. Rostoucí ceny pozemků i nedostatek zaměstnanců ve všech oblastech výstavby táhnou náklady na nové projekty směrem nahoru. Extrémně dlouhé a často také nejisté povolovací procesy navíc vytvářejí velké finanční riziko pro každou novou akvizici.
Územní plánování je dnes vlivem legislativy a soudních rozhodnutí zcela rigidní proces, který neumožňuje živý rozvoj měst řízený profesionály dle společenské situace a potřeb. Zatímco ve Vídni proběhne ročně kolem 50 změn územního plánu, v Brně za posledních deset let neproběhla jediná změna, která by umožnila rozvoj bydlení.
Dodržování správních lhůt se v kontextu aktuální praxe stalo zcela prázdným pojmem a jakékoliv plánování harmonogramů výstavby selhává z důvodu naprosté nejistoty fungování úřadů. Stavební úřady a městské části neprosazují rozvoj města a naplňování územního plánování na městské úrovni. Domníváme se, že by v tomto ohledu situaci pomohlo přehodnocení roztříštěnosti stavebních úřadů v Brně. Funkční ostravský model centrálního stavebního úřadu pro vyřizování územních řízení je aktuálně tématem také v Praze. Věříme, že centralizované povolovací procesy u staveb městského významu dávají smysl také v Brně a v současné situaci by brněnskému trhu mohly pomoci – do doby, než bude platný nový územní plán, což by mělo být v roce 2022.
Zdroj: Asociace brněnských architektů a stavitelů

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.32 Aktuální výše Hypoindexu

2.21%

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%
Historie vývoje


Související články

solární střechy praha Brno

Zelená budoucnost je na městských střechách. Brno a Praha mají našlápnuto ke komunitní energetice

Foto: Shutterstock Podle analýzy think tanku Ember překonala produkce elektřiny ze slunce v evropských zemích v letošním červnu a červenci rekordy. Naplnění klimatických závazků a energetickou soběstačnost přinesou investice do solárních elektráren v českých městech. Ideální pro umístění solárních panelů jsou totiž právě městské střechy.

Text: Veronika Hejná

08. 09. 2021

Studenti berou podnájmy útokem. Boj o byty začíná

Vyučování na vysokých školách sice začne až v říjnu, ale studenti už teď řeší, kde složí hlavu. Ne všichni, kteří opouští domov, se dostanou na kolej a tak zvažují další možnosti. V univerzitních městech tak rapidně roste zájem o podnájmy, a to nejen jak přes realitní kanceláře, ale i například přes Bezrealitky.cz.

Text: Monika Lukešová

06. 09. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.