Čtvrtek 28. května. Svátek má Vilém.

Banka neprověřila dlužníka, úroky tedy nedostane

22.10.2018 10:10 Tisková zpráva:

Komerční banka u žadatele o půjčku nedostatečně prověřila jeho schopnost splácet. Dlužník nyní drží v ruce rozsudek, který potvrzuje jeho povinnost vrátit pouze půjčenou částku. Na úroky a poplatky už banka nárok nemá.

V novém zákoně o spotřebitelském úvěru je stanoveno, že věřitel je povinen posoudit úvěruschopnost dlužníka, v opačném případě dlužník věřiteli nemusí splácet úroky, ale pouze jistinu. Zajímavé je, že k podobnému závěru dospěl Nejvyšší soud také v případě úvěrové smlouvy uzavřené ještě podle staré úpravy.

S blížící se novelou insolvenčního zákona budeme muset být všichni obezřetnější. Znamená to nejen více a lépe prověřovat, komu půjčíme, ale také třeba to, komu pronajmeme svůj byt. Neplatič se totiž z bytu dostává špatně, dlužný nájem z neplatiče ještě hůř. Jakou šanci má ale běžný člověk oproti velkým bankovním institucím, které si budují své databáze a přístup k požadovaným datům mají o poznání snazší?

Dojde-li v rámci novelizace insolvenčního zákona k prolomení 30% limitu, bude namístě opravdu velká ostražitost. Pozitivní na tom ale bude, že díky vyšší úrovni kontroly ze strany institucí skončí v dluhové pasti méně lidí. Jak se ale v pozici věřitele zachová občan? Banky mu své databáze nezpřístupní, reference od předchozího pana domácího u nás na rozdíl od zahraničí zatím moc nefungují. Budeme si navzájem méně věřit?

Mgr. Tomáš Valášek, výkonný ředitel Insolvence 2008 a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *