Sobota 06. března. Svátek má Miroslav.

Banka neprověřila dlužníka, úroky tedy nedostane

22.10.2018 10:10 Tisková zpráva:

Komerční banka u žadatele o půjčku nedostatečně prověřila jeho schopnost splácet. Dlužník nyní drží v ruce rozsudek, který potvrzuje jeho povinnost vrátit pouze půjčenou částku. Na úroky a poplatky už banka nárok nemá.

V novém zákoně o spotřebitelském úvěru je stanoveno, že věřitel je povinen posoudit úvěruschopnost dlužníka, v opačném případě dlužník věřiteli nemusí splácet úroky, ale pouze jistinu. Zajímavé je, že k podobnému závěru dospěl Nejvyšší soud také v případě úvěrové smlouvy uzavřené ještě podle staré úpravy.

S blížící se novelou insolvenčního zákona budeme muset být všichni obezřetnější. Znamená to nejen více a lépe prověřovat, komu půjčíme, ale také třeba to, komu pronajmeme svůj byt. Neplatič se totiž z bytu dostává špatně, dlužný nájem z neplatiče ještě hůř. Jakou šanci má ale běžný člověk oproti velkým bankovním institucím, které si budují své databáze a přístup k požadovaným datům mají o poznání snazší?

Dojde-li v rámci novelizace insolvenčního zákona k prolomení 30% limitu, bude namístě opravdu velká ostražitost. Pozitivní na tom ale bude, že díky vyšší úrovni kontroly ze strany institucí skončí v dluhové pasti méně lidí. Jak se ale v pozici věřitele zachová občan? Banky mu své databáze nezpřístupní, reference od předchozího pana domácího u nás na rozdíl od zahraničí zatím moc nefungují. Budeme si navzájem méně věřit?

Mgr. Tomáš Valášek, výkonný ředitel Insolvence 2008 a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *