Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Banky tlačí na uspokojení svých pohledávek, nedobrovolných dražeb nemovitostí je třikrát víc

12.07.2013 03:07 Tisková zpráva:

Před pěti lety banky téměř nemusely řešit problémy nesplácených hypoték, zanedbatelné půl procento z celkového objemu hypoték pro ně neznamenalo velký problém. S propadem realitního trhu však bankovním domům vzrostl počet pohledávek na 3 až 4 procenta, neoficiálně se mluví i o vyšším podílu.

Banky proto začaly hledat efektivnější způsob vymáhání svých dluhů, než představují exekuce. Ty jsou pro ně se svou 15% provizí a někdy až tříletou dobou trvání příliš drahé a zdlouhavé. Nedobrovolné dražby si bankovní domy oblíbily pro jejich rychlost (prodej do 3 měsíců), vysokou návratnost (až 70 % hodnoty nemovitosti) a minimální náklady na provedení.

Zatímco v roce 2008 proběhlo celkem 295 nedobrovolných dražeb, loni už to bylo 910. „Jen k polovině letošního roku se nucených dražeb uskutečnilo 544, do konce roku tak padne magická hranice 1000 nedobrovolných dražeb,“ říká Radim Hasman, předseda představenstva Eurodražby.cz, českého lídra v oblasti nedobrovolných dražeb.

„Oproti soukromým společnostem, které dražby využívají v nejvyšší možné míře, neměly české banky ještě před pěti lety s dražbami velké zkušenosti. Prudký nárůst nesplácených hypoték je však donutil ke změně,“ vysvětluje Radim Hasman, a dodává, „I přes stagnaci realitního trhu zůstává o nemovitosti nabízené v dražbě velký zájem. Díky tomu dosahujeme maximální možné prodejní ceny.“

Nedobrovolné veřejné dražby iniciuje věřitel, aby uspokojil své pohledávky. Většinou je to banka, která má na nemovitosti zástavu. Jedná se především o případy, kdy dlužníci nejsou schopni splácet hypotéční a spotřebitelské úvěry. „Někdy nás ale kontaktují i sami majitelé nemovitosti. Dražbou se vyhnou nepříjemnostem okolo zabavení domu, splatí hypotéku a ještě jim část z prodeje zůstane do nového začátku,“ dodává Radim Hasman.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *