EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

23. 11. 2023

0 komentářů

Bezrealitky se start-upem Ownest chtějí změnit přístup Čechů k hypotékám, zájemce posoudí do čtyř minut

 

Maximálně jednoduchá online práce s dokumenty, přehledný skóring nemovitostí a nejlepší hypoteční sazby na trhu na jednom místě. Ale také změna zažitého přístupu, kdy se nejprve vybírá nemovitost a teprve poté řeší financování. To jsou cíle společného projektu Bezrealitky a hypotečního start-upu Ownest, který se na Bezrealitky, portálu s půlmilionovou návštěvností každý měsíc, stane pro zájemce o bydlení nejsnazší cestou k financování bydlení.

Loading 

Více než osmi tisícům klientů kupujícím přes Bezrealitky každý rok byty nebo domy se přiblíží „digitální hypotéka“ natolik, jak to jen v současnosti jde. Veškeré dokumenty bude možné do hypotečního portálu nahrávat elektronicky, stejným způsobem dojde také ke ztotožnění žadatele. Díky tomu nebude problém v podstatě obratem připravit podklady pro takzvaný předskóring u banky.

Prvotní posouzení bonity klienta však Bezrealitky s Ownestem zvládnou už za čtyři minuty, a to plně online, zdarma a nezávazně. Zásadním způsobem se tak změní logika, s jakou bude mít zájemce možnost k financování přistupovat. Díky schopnosti Ownestu posoudit bonitu klienta v předstihu „nanečisto“ a jasně mu ukázat, které nemovitosti vystavené na Bezrealitky spadají do jeho finančních možností.

Po předskóringu u banky se tak klientům hypotečního portálu výrazným způsobem zvýší šance, že hypotéka dopadne. Mezi úvěry pak dokáží Bezrealitky a Ownest zajistit nejlepší hypotéky na trhu, a to nejen s ohledem na aktuální výši úrokové sazby, ale i podmínky refinancování. A to nejen pro zaměstnance, ale i OSVČ.

„Můžeme zcela převrátit zažitý postup, kdy si zájemce nejprve vybere nemovitost a pak teprve řeší financování. U něj se však rok od roku zvyšuje riziko, že z nejrůznějších důvodů nedopadne. My nabízíme přesně opačnou cestu – napřed zjistit vlastní bonitu a následně filtrovat nemovitosti, které odpovídají mému finančnímu profilu. To vše pohodlně a tak, aby se minimalizovalo jakékoli riziko pro zájemce,“ vysvětluje Martin Ponzer, CEO Bezrealitky. „A ve chvíli, kdy se objeví vaše vysněná nemovitost, víte, že to s největší pravděpodobností klapne. Po celou dobu zdarma a bez závazku až do podpisu smlouvy s vybranou bankou.“

Zájemce bude vědět, jaká je reálná hodnota nemovitosti, vyhne se nepříjemným překvapením v bance

Jakmile budou Ownest a Bezrealitky znát klientovy finanční možnosti, umožní mu zároveň ukládat si ke svému profilu vlastní výběr nemovitostí. A to napříč realitní nabídkou – tedy včetně konkurenčních portálů. Na základě dostupných informací o nemovitosti a analýze lokality předloží zcela transparentní „skóre nemovitosti“. Zájemce má tak možnost jednoduše posoudit, které na první pohled srovnatelné byty mají vyšší kvalitu.

REKLAMA

„Při výběru nemovitosti se zájemci často i pod časovým tlakem omezují na posuzování kombinace ceny a lokality a ostatní argumenty jdou stranou. Snadněji tak podlehnou tlaku prodávajícího a impulsivně se rozhodnou pro nákup. Jenže i na první pohled drobnosti mohou znamenat značný rozdíl v zhodnocení v následujících několika letech,“ vysvětluje Martin Machala, CEO Ownest.

Bezrealitky a Ownest tak do skóre započítávají nejen kvalitu bydlení, ale také okolní životní prostředí, bezpečí, dopravní dostupnost a pokrytí službami nebo možnost plnohodnotného trávení volného času. Pražským zájemcům zároveň zprostředkují informace o spádových základních školách.

Součástí služby bude také možnost využít zdarma konzultaci s odborníky z Ownestu, kteří dají na základě reálných transakčních cen zpětnou vazbu na cenu nemovitosti a určí její reálnou aktuální hodnotu. Tím zabrání zbytečným komplikacím při budoucím jednání s bankami, které by na odhad ceny mohly mít jiný názor a klient by si musel připravit o 10–20 % vlastních prostředků víc.

„V kontextu hrozby propadnutí rezervačního poplatku, který se často pohybuje v řádech stovek tisíc korun, to je velice užitečná služba. Ušetří klientovi stres a minimalizuje potenciální riziko,“ zmiňuje Martin Machala.

Více prostoru pro vyjednávání s možností odložení platby o 6 až 24 měsíců

Velkou přidanou hodnotou se stanou služby navázané přímo na model financování Ownestu. Tedy možnost odložení hypotéky o 6–24 měsíců. Klient bude po tuto dobu v jím vybrané nemovitosti bydlet a využívat opci na její budoucí odkup za přesně stanovenou cenu. Samotný nákup zafinancují investoři s Ownestem. Klient tak získá možnost koupit ihned a za dobrou cenu ideální byt, který by mu jinak mohl utéct, a financování vyřešit později.

REKLAMA

„Těch případů, kdy je to ideální řešení, je několik. Zaměřujeme se například na zájemce, kteří chtějí získat čas na vyjednání peněz od rodiny nebo je čeká zásadní kariérní posun a s ním lepší podmínky pro sjednání budoucí hypotéky. Zároveň jsme ideální volba pro ty, co potřebují prodat starý menší byt a pořídit si nový. Nakoupit mohou už teď a prodej odsunout do doby, kdy se cena jejich stávající nemovitosti může výrazně zvýšit. To lze očekávat ve chvíli, kdy klesnou úrokové míry,“ vysvětluje Martin Machala.

Zároveň tuto službu mohou využít i klienti, kteří hledají dobrého partnera pro celý proces nákupu. Ownest nabídne vlastní „success manažery“, jejichž mise je jediná – aby nákup nemovitosti dopadl za co nejvýhodnějších podmínek. Stanou se tak protiváhou realitních makléřů, kteří v rámci své provize zase kopou za prodávajícího a kupující prvních bytů proti jejich mnohaleté praxi často nemají šanci.

„Díky nám získá zájemce o nemovitost nejen možnost platit ihned v hotovosti, což upřednostňuje 97 % prodávajících, ale také servis profesionála, který se vyzná nejen v realitním trhu, ale i právních aspektech. O vyjednanou slevu se navíc se zájemcem spravedlivě podělíme,“ zmiňuje Martin Machala.

„Success manažeři“ si při nákupu všímají detailů, které ostatním unikají, ale na hodnotě bytu tvoří velký díl – nejen vnitřní dispozice bytu, jako jsou například průchozí pokoje nebo nedostatek úložných prostor, ale třeba i umístění bytu v rámci domu vzhledem k nevytápěným nebytovým prostorům nebo komerčním jednotkám.

„Všímáme si také kvality společných prostor, stanov v případě SVJ nebo nákupu družstevního podílu. Posuzujeme i bezprostřední okolí, například hlučnost z hlavních ulic, možnost rozvoje sousedství nebo parkování v okolí,“ vysvětluje Martin Machala.

Cíle nejsou malé, Bezrealitky si s Ownestem myslí až na miliardu

Cíle společného projektu nejsou malé. Kromě toho, že se chce stát novým standardem, který změní způsob, jak se o procesu financování v Česku uvažuje, chtějí se Bezrealitky zaměřit také na objem. Budoucí potenciál ročního objemu zprostředkovaných hypoték se podle jejich představitelů pohybuje na úrovni jedné miliardy.

„Hypotéka je a bude i nadále nejvýhodnějším nástrojem pro financování bydlení a výšku hypotečních sazeb nezměníme ani my. Ale můžeme se postarat o to, aby byl celý proces rychlý, transparentní, a hlavně postaven tak, že hraje ve prospěch kupujícího. Zajistit chceme nejen o co největší šanci, že nákup vlastního bydlení dopadne, ale i to, aby se jednalo o nemovitost s co nejvyšší budoucí hodnotou,“ zakončuje Martin Ponzer.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *