Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Broker Consulting Index hypotečních úvěrů: Hypoteční trh v době koronavirové

22.04.2020 01:04 Tisková zpráva: Broker Consulting

V březnu se průměrná sazba hypotečního úvěru dále zvyšovala, a to na 2,66 % p. a., od konce loňského roku se jedná o nárůst o 0,15 procentního bodu. Průměrná výše hypotečního úvěru dosáhla v březnu hranice  2 462 418 korun. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů za březen 2020. 

„Měsíc březen přinesl dramatické změny, a to nejenom na tuzemském hypotečním trhu. Kvůli zavedeným omezením se česká ekonomika může dostat do recese. Pro takovou ekonomiku jsou typické celkový pokles ekonomické aktivity, zvyšování nezaměstnanosti, úpadky firem a s tím související růst nesplácených úvěrů. Česká národní banka proto již nyní přišla s několika kroky, které mají nejhorší scénář odvrátit. Prvním bylo dvojí snížení úrokových sazeb, druhým uvolnění omezení hodnocení bonity žadatelů o úvěr,“ shrnuje situaci Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting, a pokračuje: „Za běžné situace, která byla v roce 2019, bychom po krocích ČNB očekávali rozvolnění úvěrové politiky jednotlivých poskytovatelů hypotečních úvěrů a snížení úrokových sazeb. V roce 2020 je ale situace jiná, tudíž můžeme sledovat jen velmi mírnou nebo žádnou korekci oficiálních úrokových sazeb a spíše zpřísnění podmínek v hodnocení bonity klientů.“

Je patrné, že jednotlivé bankovní domy a poskytovatelé úvěrů vyčkávají na další ekonomický vývoj a s ním související vývoj nezaměstnanosti. Situaci na českém trhu také komplikuje vládní návrh na možnost odložení splátek, které banky a poskytovatelé úvěrů musí schválit jen na základě podané žádosti.

Martin Novák dodává: „V nejbližší době proto neočekáváme výrazné změny u úrokových sazeb u hlavních hráčů na trhu, ani žádné „přetahování“ o klienty. Jsme přesvědčeni, že stávající stav vydrží do doby uvolnění socio-ekonomických opatření. Poté bude záležet, jak velké ekonomické dopady budou a jaká bude nezaměstnanost. Pokud se opravdu česká ekonomika propadne do recese a bude výrazně růst nezaměstnanost, můžeme se dočkat i zvyšování úrokových sazeb, jako tomu bylo v roce 2008.“

Broker Consulting Index hypotéčních úvěrů je analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u hypotéčních úvěrů, jež zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele hypotečních úvěrů. Jedná se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru. Tedy čím vyšší úvěr, tím jeho sazba do indexu vstupuje větší vahou. Výhodou metody výpočtu je skutečnost, že se do statistiky dostávají pouze skutečně schválené úvěry a to bez výjimky všechny. Nemůže dojít ke zkreslení informací a index není závislý na dodávkách třetích stran. V principu se index počítá ze sazeb, které jsou v danou chvíli pro daného klienta nejnižší na trhu nebo se nejnižší hranici přibližují, neboť klient si vybírá z mnoha možností, které mu trh v danou chvíli nabízí. A většinou si vybírá právě nejnižší sazbu úvěru, který i v jiných parametrech splňuje jejich podmínky. Broker Consulting ročně zprostředkuje úvěry v objemu přesahující 11 miliard korun. FIXIndex sleduje procentuální podíl jednotlivých fixací úrokových sazeb (3, 5, 7 a 10 let) v celkovém objemu hypotéčních úvěrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *