EUR 25.055

USD 22.706

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.055

USD 22.706

27. 06. 2017

0 komentářů

Časté chyby Čechů při správě domácích financí

 

Každému se někdy stane, že nevyjde s penězi. Za většinou takových situací jsou mnohdy zbytečné chyby či zlozvyky. Jaké jsou ty nejrozšířenější?

Loading



 


Neplánujeme                                  
Nejčastější příčinou finančních problémů je fakt, že lidé nemají přehled o svých výdajích. Postrádají jakýkoli finanční plán a přehled o tom, kolik v daném období utratí.
Na to je ale snadná pomoc. „Pokud chcete dostat své finance pod kontrolu, nejlépe uděláte, když si sepíšete příjmy a výdaje posledního roku. Pak odhadněte, jak se obojí bude vyvíjet v roce příštím. Je jedno, zda plán příjmů a výdajů budete mít v notesu na papíře nebo v chytré aplikaci v mobilu, ale je nutné, aby odpovídal realitě. To je základ zdravých financí,“ říká Gabriela Brůhová ze Sberbank.
Neporovnáváme nabídky
Výdaje rodinného rozpočtu se většinou skládají z několika fixních měsíčních plateb – za bydlení, energie, telekomunikace a dalších. Každopádně se vyplatí jednou za čas zkontrolovat, jestli není na trhu výhodnější nabídka pro každou platbu. Používání internetových srovnávačů při hledání nejvýhodnější nabídky se výrazně rozšířilo a tento proces se tak velmi zjednodušil. „Je dobré sledovat trh služeb, které používáme. Často se objeví nový poskytovatel, který nabídne srovnatelné či lepší služby levněji než ostatní, a to stojí za to vědět,“ říká Pavel Górecki z Lepší.TV, která vnáší čerstvý vítr na trh poskytovatelů televizních programů.
Neplatíme včas
Toto zjištění je možná překvapivé, ale část zbytečných výdajů domácností často tvoří poplatky za pozdní platby či upomínky nebo penále. Toto si lze přitom poměrně snadno hlídat a pomůže nám v tom výše zmíněný finanční přehled a jednoduchý plán. Vyhnete se tak i situaci, kdybyste chtěli zaplatit, ale nemáte na účtu potřebné finance. Dobrým pomocníkem může být také kreditní karta, která nabízí bezúročnou půjčku na určité období. během kterého můžete půjčenou částku kdykoli zdarma splatit.
 Neumíme se rozhodnout pro správnou půjčku
Lidé často váhají, jaká půjčka je pro ně vhodná a jak moc se mohou zadlužit.  Ne každý nedostatek peněz se vyplatí financovat půjčkou, ale pokud se jedná o rozumné investice, jako je například financování studia či smysluplných koníčků dětí, pak je půjčka jistě vhodným řešením.
„Pokud již půjčku splácíte, nebojte se zjistit, zda není možné získat výhodnější podmínky. Ať už jejím refinancováním nebo sloučením více půjček do jedné. Ušetřit se dají významné částky a především celé vyřízení je opravdu jednoduché a rychlé,“ doporučuje Gabriela Brůhová ze Sberbank.
Možné je také sloučení půjček rodinných příslušníků. Ať už se jedná o bankovní nebo nebankovní půjčky, splátky kontokorentů nebo různých karet. Sloučení půjček může ročně ulevit domácímu rozpočtu o značnou částku.
 Nemluvíme s dětmi o penězích otevřeně
I děti by měly odmalička vědět, že peníze nepřichází domů samy a jejich zdroj není neomezený. Jakmile dětem začnete dávat kapesné, je nejvyšší čas jim vysvětlit, že peníze nejsou hračka a jak je mají používat. Tím se děti postupně naučí s penězi zacházet a v budoucnosti se tak mohou vyhnout všem zbytečným chybám.
Nemyslíme na “potom”, ale pouze na “teď”
Je zásadně důležité uvědomit si, že hypotéka je závazkem na dlouhou dobu, většinou až na 30 let. „Lidé by měli mít dostatečnou finanční rezervu a neměli by veškeré příjmy využívat na splácení hypotéky. Musí samozřejmě počítat také s neplánovanými výdaji a případným výpadkem příjmů. Vyplatí se myslet i na nečekané nepříjemné životní události. Ztrátu zaměstnání nebo případně dlouhodobou nemoc a z toho plynoucí výpadek příjmů lze eliminovat díky pojištění schopnosti splácet. Klient tak bude nejen více zajištěný, ale zároveň získá i výhodnější úrokovou sazbu,“ uzavírá Vojtěch Batěk ze Sberbank.
Tisková zpráva Sberbank

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Aktuální sazby hypoték září 2020

Aktuální sazby hypoték: Konec moratoria se blíží, sazby stagnují

Úrokové sazby hypoték si vybírají zasloužené volno a stagnují. V současné době není ani důvod, aby hypoteční sazby dál klesaly. Blíží se konec období odkladů splátek a banky vyčkávají, zda se zvýší počet klientů, kteří nebudou schopni splácet hypotéky. Úplně růžově nevypadá ani vývoj tuzemské ekonomiky.

Text: Jana Zámečníková

02. 09. 2020

Aktuální sazby hypoték: Konkurenční boj přitvrzuje

Česká národní banka (ČNB) zvýšila na začátku února základní úrokové sazby. Největší hypoteční hráč se ale rozhodl vydat se opačným směrem a hypoteční sazby snížil. Některé banky přesto následují centrální banku.

Text: Jana Zámečníková

03. 03. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *