EUR 25.135

USD 22.590

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.135

USD 22.590

11. 07. 2016

0 komentářů

Ceny bytů jsou na 7letých maximech. Dostupnost bydlení je však stále výrazně lepší než v roce 2009, díky levným hypotékám.

 


 

Průměrná nabídková cena bytů v červnu stagnovala, jak vyplývá z dat realitního portálu RealityČechy.cz. Zatímco loni touto dobou se byty v průměru prodávaly za 1,97 milionu korun, letos nabídková cena bytů díky enormní poptávce a zároveň tenčící se nabídce vzrostla na 2,15 milionu korun. V meziročním srovnání ceny bytů tak rostou o 9 procent. Letošní březen byl prvním měsícem, kdy se ceny přehouply nad dosavadní 7letá maxima dosažená v pokrizovém roce 2009. Od té doby se ceny drží nad touto úrovní, pozvolna rostou a stejný trend očekáváme i v následujících měsících.

Index návratnosti bydlení

Navzdory rekordně vysokým cenám bytů je dosažitelnost vlastního bydlení letos mnohem lepší než před sedmi lety. Tehdy na pořízení bytu o průměrné ceně 2,12 milionu korun musely české domácnosti vynaložit více než 6násobek svých čistých ročních příjmů. Nyní, díky navýšení příjmů českých domácností, je to zhruba jen 5,5násobek. Vývoj ukazatele indexu návratnosti bydlení, s jehož pomocí tento poměr dlouhodobě monitorujeme, ilustruje následující graf.

Regionálně index návratnosti bydlení na většině území kopíruje vývoj cen nemovitostí. Největší nárůst indexu evidujeme v Libereckém kraji, kde se ceny dlouhou dobu držely dole, i když ostatní regiony vykazovaly zřetelné cenové oživení. Na jaře zde došlo k obratu a průměrná nabídková cena bytů zde vystoupala z 1,2 na hladinu okolo 1,3 milionu korun, což se obratem promítlo také v indexu návratnosti bydlení.

Index dostupnosti bydlení

REKLAMA

Ještě markantnější změnu v porovnání s rokem 2009 vykazuje index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velký díl čistého příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na splátku hypotečního úvěru. Při prakticky stejných cenách lidé v roce 2009 vynaložili na splátku hypotéky více než polovinu svého ročního příjmu. Letos, kdy mzdy rostou a hypotéky jsou rekordně levné, míra zatížení rozpočtu českých domácností hypoteční splátku dosahuje necelých 34 %.

„V krátkodobém výhledu bude dostupnost bydlení velmi dobrá, v dlouhodobém výhledu pak bude docházet k postupnému zhoršování. Jednak porostou ceny nemovitostí a v příštích letech je reálný růst úrokových sazeb“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.
Zdroj : GOLEM FINANCE, realitycechy.cz, Český statistický úřad (ČSÚ) 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Banky prodávají hypotéky jak na běžícím pásu. Tak proč by zlevňovaly?

Oproti červenci se hypoteční aktivita zvýšila o třetinu. Meziročně se objem poskytnutých hypoték zvýšil o 130 %. Srpnový objem poskytnutých hypoték (32,4 miliardy Kč) byl tak nejsilnější v letošním roce a zároveň nejsilnější od ledna roku 2022. Pokračuje oživování hypotečního trhu, vyplývá z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 09. 2024

Najmout stavební firmu je stále dražší, příliš neušetříte ani na stavebním materiálu

Nechat si postavit rodinný dům, garáž nebo chatu je rok od roku dražší a tento trend se ne a ne změnit. Jakékoliv odklady zahájení stavby se i drobnému investorovi prodraží až o stovky tisíc korun. Stavitel příliš neušetří ani na stavebním materiálu, jeho ceny se totiž v polovině léta snížily jen neznatelně o 0,1 procenta. Mnohé […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 09. 2024

Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují

Měřeno Swiss Life Hypoindexem zůstávají úrokové sazby hypoték stále vysoké. Jako čirá utopie se tak jeví předpovědi, že by se na konci letošního roku mohly pohybovat okolo čtyř procent. Za poslední čtyři měsíce klesla průměrná sazba jen o 0,19 procentního bodu. Těžko proto očekávat, že by se za následující čtyři měsíce snížila o 1,38 procentního […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

06. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *