EUR 24.755

USD 23.747

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.755

USD 23.747

06. 04. 2022

1 komentář

Ceny chat a chalup v posledních dvou letech raketově vzrostly, letos se očekává ochlazení trhu

 

Přestože v posledních letech došlo k výraznému růstu cen rekreačních objektů, letos se zřejmě situace zklidní. V období pandemie koronaviru došlo ke značnému omezení cestování v letních a zimních měsících, proto se rekordně zvedla poptávka po chatách a chalupách v Česku. Nyní lze díky obnově turistického ruchu očekávat stagnaci nebo jenom mírný růst cen ovlivněný inflací. 

Vlastnictví chat a chalup se v posledních dvou letech vrátilo mezi Čechy do módy. Vzhledem k tomu, že se již pro mnohé stalo standardem trávit letní i zimní dovolenou v zahraničí, omezené možnosti cestování a preventivní opatření kvůli covidu-19 se výrazně projevily na poptávce po vlastních rekreačních objektech. Ceny přitom od roku 2020 stoupaly strmým tempem, kdy se ve všech krajích hodnoty nemovitostí v průměru zdvojnásobily. Za nejdražší kraje přitom platí Karlovarský, Liberecký a Královéhradecký, tedy lokality kde se nacházejí nejznámější horská střediska. Nejlevnější jsou potom rekreační nemovitosti v Moravskoslezském kraji.

Jak rostly ceny v jednotlivých krajích v posledních letech?

2019 2020 2021
Jihočeský kraj 1,1 mil. Kč 1,4 mil. Kč 2,3 mil. Kč
Jihomoravský kraj 0,8 mil. Kč 0,8 mil. Kč 2 mil. Kč
Karlovarský kraj 0,8 mil. Kč 1 mil. Kč 4,4 mil. Kč
Královéhradecký kraj 1,7 mil. Kč 1,5 mil. Kč 3 mil. Kč
Liberecký kraj 1,8 mil. Kč 2 mil. Kč 3,6 mil. Kč
Moravskoslezský kraj 1 mil. Kč 0,9 mil. Kč 1,9 mil. Kč
Olomoucký kraj 1,2 mil. Kč 1,4 mil. Kč 2 mil. Kč
Pardubický kraj 1,2 mil. Kč 1,2 mil. Kč 2,1 mil. Kč
Plzeňský kraj 1 mil. Kč 1,1 mil. Kč 2 mil. Kč
Středočeský kraj 1,3 mil. Kč 1,6 mil. Kč 2,3 mil. Kč
Ústecký kraj 1 mil. Kč 1,3 mil. Kč 2 mil. Kč
Vysočina 1,1 mil. Kč 1,1 mil. Kč 2,2 mil. Kč
Zlínský kraj 1,4 mil. Kč 1,2 mil. Kč 2,5 mil. Kč

Podle realitních makléřů se dělí kupující rekreačních objektů na dvě skupiny – první skupinou jsou lidé, kterým jde o vlastní pohodlí a chtějí si užívat volno v přírodě, druhou skupinou jsou investoři, kteří v nákupu chaty nebo chalupy vidí příležitost, kam uložit své peníze. Rostoucím cenám rekreačních realit v posledních letech totiž výrazně pomohlo zdražování domů a bytů ve městech. Domácnosti, které nedosáhnou kvůli vysokým cenám na vlastní bydlení, ale přesto touží vlastnit nějakou nemovitost, pořád ještě mohou koupit alespoň chatu nebo chalupu. „Češi považují vlastnictví nemovitosti za jeden ze svých životních cílů. Pokud jejich finanční možnosti nedosáhnou na dům či byt, snaží se pořídit cokoliv jiného. Vzhledem k růstu cen nemovitostí se dá říci, že se jedná i o dobrou investici, jak ochránit peníze před inflací,“ říká Milan Vršecký, majitel teplické kanceláře RE/MAX Synergy.

Letos makléři neočekávají další růst cen

REKLAMA

Průměrné ceny rekreačních objektů začínají ve většině krajů konkurovat cenám bydlení, proto v letošním roce nepředpokládají makléři další výrazný růst cen. „Vzhledem k vysoké poptávce po nájemním bydlení se dá předpokládat, že pro investory bude letos zajímavější pořídit za stejné peníze spíše nájemní byt než koupit chalupu. Navíc se po dvou letech uvolnila možnost neomezeného cestování, proto zřejmě nebude takový zájem o tuzemské rekreace,“ komentuje Milan Vršecký letošní vyhlídky na další zdražování chat a chalup.

Letos se dá také čekat, že další zpřísnění podmínek pro získání hypotéky v kombinaci s růstem úrokových sazeb odradí mnohé zájemce o nákup nemovitostí a ovlivní i poptávku po rekreačních objektech. Česká národní banka změnila s platností od 1. dubna 2022 limity pro poskytování hypoték. Poměr výše hypotéky a hodnoty nemovitosti se sníží z 90 % na 80 % a zároveň obnovila podmínku maximálního podílu splátky na měsíčním příjmu.

 

 

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022

Nepříznivý scénář poklesu cen nemovitostí na scéně

Ceny rezidenčních nemovitostí v Česku trhají rekordy. Zdá se, že inflace cen nemovitostí v Česku nezná hranic. Nic ovšem neroste do nebes, dynamika cen na českém realitním trhu jistě zpomalí. Realitní trh začne v lepším případě stagnovat, v horším se otřese v základech. V nepříznivém scénáři ceny domů a bytů klesnou.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

23. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • Oldřich

    13 dubna, 2022

    Co dřív stával normálně barák, tak dneska stojí chata mi přijde. Jako když jsem se teďka díval na sreality kolik tam co stojí tak za chatu 3,5mil mi přišlo velký masakr. Když si představím, že my jsme za chatu ještě před pěti lety dávali u MM realit 700k a to byla super cena, tak si nechci ani představit za kolik bychom jí třeba byli schopný dneska prodat my. Ne že bych jí chtěl prodat, ale člověka by to zajímalo, kam až by se to vyšplhalo.

    Odpovědět