EUR 25.155

USD 23.470

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.155

USD 23.470

29. 06. 2017

0 komentářů

Ceny nových bytů v Praze pokračují v růstu, za čtvrt roku zdražily o cenu osobního auta

 

Nový byt a rodinné auto k tomu si mohl ještě na konci loňského roku koupit zájemce o vlastní bydlení v Praze. O čtvrt roku později už musí vozidlo oželet. Ceny bytů totiž pokračují v růstu, když za tři měsíce zdražil průměrný nový byt v hlavním městě o čtvrt milionu korun. Nově tak nyní stojí už 6,15 milionu korun. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti EKOSPOL, která pražský rezidenční trh monitoruje už více než deset let. Aktuálně monitoroval ceníky 141 aktivních developerů.

Loading



 


Nejdražší zůstává tradičně nejužší centrum Prahy, kde ceny bytů vystoupaly až třikrát výš, než ve vyhledávaných okrajovějších lokalitách. „Nejdražší byty v cenících developerů najdeme v Praze 2, kde se průměr vyšplhal až na 13 milionů korun. S průměrnou cenou 12,45 milionu korun následuje Praha 1. Naopak nejlevnější lokalitou nyní je Praha 9, kde se průměrná cena zastavila těsně pod pětimilionovou hranicí. Výhodné nové byty se dají nalézt také v Praze 10, kde se průměr pohybuje kolem 5,13 milionu korun,“ přibližuje ceny hlavní analytik společnosti EKOSPOL Matyáš Hančl a dodává, že tyto ceny nezahrnují příplatky za sklep a garážová či parkovací stání. Ty většinou konečnou cenu bytů navýší o další stovky tisíc korun. „Někteří developeři tím opticky snižují už tak vysokou cenu nabízeného bytu,“ vysvětluje Hančl.
Ceny některých bytů, zvláště v předraženém centru, se dostávají mimo finanční možnosti většiny rodin. „Ty se tak musí poohlížet po jiných lokalitách v okrajovějších částech města, kde lze najít výrazně levnější bydlení. Například v Dubči dosahuje průměrná cena nabízeného bytu 2,7 milionu korun a pod třímilionovou hranici se zájemce dostane také v Komořanech. Tato místa přitom nabízí velmi kvalitní bydlení uprostřed zeleně,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU.
EKOSPOL ve svých statistikách primárně prezentuje celkovou cenu nabízeného nového bytu. Právě celková cena, kterou klient za byt zaplatí, totiž zůstává nejdůležitějším kritériem při výběru nového bydlení či bytu pro investici. „Údaje ukazující cenu za metr čtvereční sice mohou být zajímavé pro odborníky či statistiky, ale pro klienty je rozhodující částka, kterou budou muset zaplatit. Ta rozhoduje o tom, zda jim stačí vlastní úspory, či jak velkou hypotéku si budou muset sjednat. Případně zda se nebudou muset spokojit s levnějším bytem,“ doplňuje Korec.
Tisková zpráva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *