EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

20. 07. 2023

0 komentářů

Ceny nových bytů v Praze začaly stagnovat. Prodeje rostou, přesto jsou stále stejné jako loni

 

Pražský trh s novými byty, který v loňském roce propadl nejhlouběji v historii, se letos odráží ode dna. Prodeje nových bytů v prvním letošním pololetí jsou prakticky stejné jako v první polovině loňského roku. Developeři v hlavním městě během prvních šesti měsíců letošního roku prodali celkem 1560 nových bytů, to je jen o 20 bytů více než ve stejném období loňského roku. Rezidenční trh v hlavním městě tak stále zůstává na nejnižších úrovních za poslední dvě dekády. Srovnání prvního a druhé čtvrtletí však ukazuje na oživení prodejů. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh s novými byty v Praze monitoruje a prodejní data následně zveřejňuje nejdéle ze všech subjektů na trhu.

Loading 

Zatímco během prvního čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 540 nových bytů, což byl třetí nejhorší výsledek v historii monitoringu, ve druhém čtvrtletí vzrostly prodeje na takřka dvojnásobek. „Zdá se, že se pražský realitní trh vzpamatovává z loňského nejhoršího roku v historii. Nejzásadnější vliv na to má návrat cenově dostupnějších bytů, který odstartoval projekt Výhledy Barrandov II. Jasně se ukázalo, že poptávka po bydlení je stále velmi velká, kupující však nechtějí akceptovat vysoké ceny nových bytů. Proto pochopitelně vyčkávali, a jakmile se na trhu objevil projekt s cenami výrazně pod celopražským průměrem, tak velmi rychle rozebrali většinu bytů,“ říká generální ředitel a předseda představenstva developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Prodeje nových bytů drží nahoře hlavně drobní investoři, kteří v nemovitostech hledají bezpečné zajištění před stále velmi vysokou inflací. „Dlouhodobě se polovina nových bytů prodávala zájemcům o vlastní bydlení, kteří koupi financovali prostřednictvím hypotéky. Jejich nedostupnost a historicky vysoké úrokové sazby však způsobily, že se poměr změnil ve prospěch kupujících, kteří financují koupi bytu vlastními prostředky. Dokud centrální banka nesníží základní úrokové sazby, od kterých se mimo jiné odvíjí i hypoteční sazby, nic se na tom nezmění,“ doplňuje Korec.

Drahé a nedostupné hypotéky a nejistá ekonomická situace v minulém roce pražský rezidenční trh zásadně zasáhly. Za celý loňský rok developeři v Praze prodali jen 2400 nových bytů, což je nejméně za posledních 20 let. To je takřka stejně, jako se prodalo v dosud nejsilnějším druhém čtvrtletí roku 2021. Meziročně se prodeje v hlavním městě loni propadly o 63 procent. Zájem o nové byty byl přitom v Praze ještě předloni velmi vysoký. Za celý rok 2021 developeři prodali celkem 6450 bytů, tedy dvaapůlkrát více než loni. Zároveň to je o 1540 prodaných bytů více než v roce 2020. Šlo o nejvyšší číslo od roku 2016. Zvláště silné bylo předloňské druhé čtvrtletí, kdy nového majitele nalezlo rekordních 2350 bytů. To je nejvíce za celou dobu, kdy Ekospol tyto statistiky zveřejňuje.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *