EUR 24.610

USD 24.180

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.610

USD 24.180

Češi nerozumí financování bydlení, v testu dosáhli pouhých 41 %

 

Praha 7. dubna 2020 – Češi se neorientují v problematice financování bydlení. V nedávném testu finanční gramotnosti společnosti Wüstenrot získali jen 41 % bodů. Největší problémy jim přitom dělaly otázky týkající se toho, jak stát podporuje produkty na bydlení nebo je reguluje. Lépe si vedli v obecnějších dotazech k finančním produktům. 


Na vlastní bydlení má v hotovosti pouze kolem 8 % Čechů, a tak jediné řešení je si půjčit. Češi do 55 let by v 79 % pro peníze zamířili do banky nebo stavební spořitelny. Finanční gramotnost ale v oblasti financování bydlení pokulhává. „Finanční gramotnost je u Čechů dlouhodobě považovaná za průměrnou, každoroční měření našich znalostí Českou bankovní asociací v oblasti financí se pohybuje mezi 50 a 60 %. Pokud se ale podíváme hlouběji, jako v našem průzkumu na financování bydlení, vykazujeme mnohem horší výsledky,“ vysvětluje Martin Fritsch, specialista výzkumu trhu a klientů ze společnosti Wüstenrot.
Nejasnosti v otázkách ohledně státní podpory nebo regulací
Čechům dělaly největší problémy dotazy, kde byl zapojen stát, ať už ve formě finanční podpory konkrétního produktu nebo naopak regulace. Například jen 27 %  respondentů správně odpovědělo, že státní podpora stavebního spoření dosahuje až 2 000 korun měsíčně. To, že banka nám na hypotéku obvykle půjčí až 80 % ceny nemovitosti, v průzkumu správně odpovědělo pouze 23 % dotázaných. Od 1. dubna banky dle rozhodnutí České národní banky mohou půjčit dokonce 90 %. „ Regulace pravidel pro poskytování hypoték z roku 2018 řadu zájemců znejistila v tom, za jakých podmínek je mohou získat. Je to oblast, na kterou je potřeba se ještě zaměřit, třeba i s pomocí finančních poradců,“ vysvětluje produktový manažer Wüstenrotu Marian Holub. Naopak nejlépe si Češi vedli v otázkách zkoumajících obecnější přehled o finančních produktech. Třeba to, že na kterých finančních produktech jsou vklady pojištěné, věděla zhruba polovina respondentů a stejné procento dotázaných správně odpovědělo, že nárok na úvěr vzniká v rámci stavebního spoření. 
Pražané jsou nejerudovanější
Nejlepší výsledky v testu vykázali podle očekávání Pražané, kteří získali 47 %. Překvapením jsou naopak výsledky, kterých dosáhli respondenti z malých měst s 1 001–5 000 obyvateli – dostali se totiž na úroveň velkoměst. „Velká města mají vyšší koncentraci vysokoškolsky vzdělaných lidí, je to dáno soustředěností služeb na úkor průmyslu, jsou tu státní i vzdělávací instituce. Ale ve výsledku je vidět, že nezáleží na velikosti místa bydliště. Finanční gramotnost je třeba zlepšit plošně,“ doplnil Martin Fritsch.
Nejlépe si vedla střední generace a vysokoškoláci
Ani vzdělanostní skladba dotázaných nepřinesla nic nečekaného. Vysokoškoláci získali 55 % bodů. Nejhůře se dařilo lidem se základním vzděláním (dosáhli jen 30 %). Lepší znalosti prokázali i muži, kteří se ve financování bydlení orientují lépe a dosáhli 46 % bodů, zatímco ženy jen 37 %. Výsledky nepřekvapují ani z hlediska věku – nejlépe odpovídali respondenti mezi 36 a 55 lety (45 %). Věkovou skupinou s nejhorším výsledkem byla mladá generace od 18 do 26 let s pouhými 32 % bodů. „Starší respondenti měli více času získat zkušenosti s finančními produkty na podporu bydlení, proto o nich mají větší povědomí než ti mladší,“ uzavírá Martin Fritsch.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

úrokové sazby hypoték leden 2020

Aktuální sazby hypoték: Sazby pozvolna míří vzhůru

Konkurenční boj drží úrokové sazby hypotečních úvěrů stále při zemi. Na prosincové zdražení hypoték Hypoteční banky zatím zareagovala Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Wüstenrot. Sberbank naopak hypotéky zlevnila.

Text: Jana Zámečníková

07. 01. 2020

Aktuální sazby hypoték červen 2020

Aktuální sazby hypoték: Dál zlevňují i velké banky

Hypoteční sazby se opět přibližují dvouprocentní hranici. Rozhýbat hypoteční trh se snaží i největší hypoteční hráči. Hypotéky zlevňuje Česká spořitelna, Hypoteční banka či Komerční banka. Nižší úrokové sazby hypoték ale hypoteční trh nespasí, klienti na ně již příliš neslyší.

Text: Jana Zámečníková

03. 09. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.