EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

14. 07. 2022

0 komentářů

České domácnosti rozhodně nepatří k energeticky nejúspornějším Vzhledem k rostoucím cenám energií se Češi vrhají na obnovitelné zdroje

 

Česká republika se ve spotřebě energií domácností dlouhodobě drží nad průměrem Evropské unie. Zatímco průměrná spotřeba v EU na domácnost byla v roce 2020 555 kilogramů ropného ekvivalentu (kgoe), v ČR to bylo 668 kgoe. Ukázala to nedávno zveřejněná data Eurostatu. Nejvíce energie spotřebují Češi na vytápění, ohřev vody a svícení. Právě vyšší spotřeba energií a jejich skokový cenový nárůst motivuje české domácnosti k pořízení energeticky úspornějšího bydlení. Jak ukázal průzkum Asociace českých stavebních spořitelen, jen v letošním roce se chce za tímto účelem pustit do větších či menších úprav domácnosti každý desátý Čech.

Loading



 

Češi rozhodně nepatří mezi energeticky nejúspornější národy – dlouhodobě se ve spotřebě energií na domácnost pohybují nad průměrem Evropské unie. Největšími přeborníky ve spotřebě jsou přitom Islanďané (1 316 kgoe), naopak nejúspornější jsou Albánci (191 kgoe). „Pokud se podíváme na země, které mají porovnatelné klimatické podmínky jako Česko, tak nejúsporněji hospodaří s energiemi Rumuni, největší spotřebu mají naopak v Lucembursku. Česko je zhruba uprostřed,“ komentoval zveřejněná čísla Eurostatu Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).

České domácnosti spotřebují energii především na vytápění svých domů a bytů (68,4 % konečné spotřeby energie), dále pak na ohřev vody (16,5 %), na osvětlení a používání elektrických spotřebičů (7,2 %) a na vaření (6,2 %). Většinu konečné spotřeby energie v českých domácnostech přitom pokrývá zemní plyn (32 %) a elektřina (25 %). Obnovitelné zdroje tvořily 20 %, dále ropa a ropné produkty (12 %) a získané teplo (8 %). Jen malá část (3 %) je stále pokryta uhelnými produkty (tuhá paliva).

Závislost domácností na zemním plynu, jehož cena výrazně vzrostla, je jedním z důvodů, proč Češi stále více zvažují investice do rekonstrukcí. Chtějí snížit závislost zejména na ruském plynu, ale i energetickou náročnost svých domácností. Jak ukázal nedávný průzkum AČSS, jen v letošním roce se chce z tohoto důvodu pustit do větších či menších úprav domácnosti každý desátý Čech. Nejčastěji plánují zlepšení vnitřní či vnější tepelné izolace bytů a domů, dále pak výměnu kotle, kamen nebo tepelného čerpadla. Zájem je i o instalaci fotovoltaických panelů nebo zařízení na využití dešťové vody. „I když investice do úsporného bydlení často představují velký zásah do rodinného rozpočtu, obvykle se nakonec vyplatí. Nejen že zvýší pohodu bydlení, ale také v určitém časovém horizontu zajistí návrat vynaložených nákladů,“ říká Jiří Šedivý, tajemník AČSS.

 Výzkum AČSS proběhl v dubnu 2022 na reprezentativním vzorku 519 respondentů české populace ve věku 18–65 let. Výzkum se uskutečnil pomocí Instant Research IPSOS.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Družstevní byty: Odlišnosti od osobního vlastnictví

Realitní trh nejspíš ochladne, ale investicím do nemovitostí hrana nezvoní

Do nového roku mnoho lidí vkládalo velké naděje. Rozjezd je však při nejmenším rozpačitý. Ačkoliv loňský rok byl v oblasti hypotečních úvěrů rekordní, letos odborníci očekávají spíše ochlazení. Navíc podle dat Eurostatu se může zdát, že v České republice žijeme jako sardinky. Předpovídat budoucnost v jakékoliv oblasti je momentálně dost ošemetné. Vše ale ukazuje na […]

Text: Monika Lukešová

09. 02. 2021

Peníze - počítačka peněz ČNB - bankovky - české koruny - CZK

Českým domácnostem roste jmění, ale i dluhy

I přesto, že české domácnosti rychleji bohatnou, než se zadlužují, není to tak úplně dobrá zpráva. Dluhy jsou totiž nerovnoměrně rozložené. Podle studie České bankovní asociace celkové jmění domácností vzrostlo během let 2008-2017 o 37,5 procenta.

Text: Monika Lukešová

13. 09. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *