EUR 25.010

USD 23.082

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.010

USD 23.082

07. 10. 2020

Subjekty:
EKOSPOL

České stavebnictví je jednou z hlavních obětí koronakrize, v srpnu propadlo o další desetinu

 

Jednou z hlavních obětí letošní koronavirové krize je české stavebnictví. Slibně rozjetý segment hned na počátku hlavní sezony brutálně přerušil jarní ekonomický lock-down a od té doby tato důležitá součást celé ekonomiky jen strádá.

Loading



 


Už několik měsíců v řadě pozorujeme dvouciferný meziroční propad stavebnictví. Proto by se aktuální čísla za srpen zveřejněná Českým statistickým úřadem (ČSÚ), kdy stavební produkce klesla meziročně „jen“ o 9,7 procenta, mohla zdát pozitivnější. Ale to jen před tím, než odložíme hodně silné růžové brýle. Pořád totiž mluvíme o desetinovém propadu. České stavebnictví tak ani zdaleka nenarazilo na své dno.
Špatně na tom zůstává hlavně bytová výstavba, u které statistici v srpnu zaznamenali pokles v obou hlavních ukazatelích. Počet zahájených bytů v rámci celého Česka klesl meziročně o tři procenta na 3198 bytů, o 1,7 procenta poklesl i počet dokončených bytů na 2992 bytů.
V ústupu ze slávy pokračuje Praha, byť jsou srpnová čísla o něco vyšší než v předchozích dvou měsících. Ale posuďte sami, zda lze mluvit o pozitivních trendech. V srpnu začaly firmy podle ČSÚ v hlavním městě stavět 334 nových bytů. To je sice násobně více než červencových 46 zahájených bytů a více i než červnových 137n zahájených bytů. Ale ani tak to nejsou čísla, kterými by se mohla Praha nějak extra chlubit. A už vůbec to nestačí k uspokojení stále vysoké poptávky po novém bydlení v hlavním městě.
Nízkou bytovou výstavbu v Praze se stále více stavebních firem snaží řešit tím, že se zaměřuje na Středočeský kraj. Ten ostatně v minulosti už dávno převzal hlavnímu městu první místo v žebříčku lídrů bytové výstavby. A potvrzuje to i letos, kdy se zde začalo stavět už 3605 nových bytů, zatímco v Praze 2933. Té navíc na záda dýchá už i Jihomoravský kraj s 2871 zahájenými byty. V obou mimopražských krajích dominuje soukromá výstavba bytů v rodinných domech.
Zásadním problémem nejen bytové výstavby, ale celého stavebnictví, je extrémně složitý a zdlouhavý proces povolování nových staveb. Proto je tak nutné urychleně přijmout nový stavební zákon, který slibuje výrazné zkrácení všech lhůt a vydání stavebního povolení do jednoho roku. Bez něj bude české stavebnictví propadat hlouběji a hlouběji.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Portál stavebníka stále nefunguje – dopady pocítí české stavebnictví už v letošním roce

S dalším termínem, kdy takzvaný technologický bypass digitalizovaného stavebního řízení bude plně funkční a kdy bude možné bez problémů přijímat a vyřizovat žádostí o povolení staveb či kolaudačních rozhodnutí, přišlo před několika dny Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). V pondělí 20. 1. 2025 mělo spolu s dodavatelem původního systému stavebního řízení nasadit na vybraných stavebních úřadech technologický […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 02. 2025

Názor: Odklád zahájení stavby nebo koupi bytu se může prodražit o statisíce

Další 2,1 procenta přidaly k ceně stavební práce v loňském roce. O tolik v průměru rostly ceny stavebních prací za celý loňský rok v porovnání s rokem 2023. Naopak ceny stavebních materiálů v průměru loni nepatrně klesly o 0,5 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). V roce 2023 přitom stavební práce meziročně zdražily o 5,9 procenta. Ještě o rok […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 01. 2025

Legislativní a právní chaos stavebního řízení dosahuje nevídaných rozměrů, množí se nezákonné postupy

Buď se české stavebnictví už v roce 2025 ocitne v hluboké a dlouhodobé krizi, anebo se vrátí do stavu před 1. červencem letošního roku. Podle projektantů a stavitelů zastupovaných Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) není jiné řešení nynějšího kolapsu digitalizace stavebního řízení (DSŘ), jehož symbolem se stal také nespolehlivý Portál stavebníka.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 12. 2024