EUR 25.155

USD 23.470

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.155

USD 23.470

07. 10. 2020

0 komentářů

Subjekty:
EKOSPOL

České stavebnictví je jednou z hlavních obětí koronakrize, v srpnu propadlo o další desetinu

 

Jednou z hlavních obětí letošní koronavirové krize je české stavebnictví. Slibně rozjetý segment hned na počátku hlavní sezony brutálně přerušil jarní ekonomický lock-down a od té doby tato důležitá součást celé ekonomiky jen strádá.

Loading



 


Už několik měsíců v řadě pozorujeme dvouciferný meziroční propad stavebnictví. Proto by se aktuální čísla za srpen zveřejněná Českým statistickým úřadem (ČSÚ), kdy stavební produkce klesla meziročně „jen“ o 9,7 procenta, mohla zdát pozitivnější. Ale to jen před tím, než odložíme hodně silné růžové brýle. Pořád totiž mluvíme o desetinovém propadu. České stavebnictví tak ani zdaleka nenarazilo na své dno.
Špatně na tom zůstává hlavně bytová výstavba, u které statistici v srpnu zaznamenali pokles v obou hlavních ukazatelích. Počet zahájených bytů v rámci celého Česka klesl meziročně o tři procenta na 3198 bytů, o 1,7 procenta poklesl i počet dokončených bytů na 2992 bytů.
V ústupu ze slávy pokračuje Praha, byť jsou srpnová čísla o něco vyšší než v předchozích dvou měsících. Ale posuďte sami, zda lze mluvit o pozitivních trendech. V srpnu začaly firmy podle ČSÚ v hlavním městě stavět 334 nových bytů. To je sice násobně více než červencových 46 zahájených bytů a více i než červnových 137n zahájených bytů. Ale ani tak to nejsou čísla, kterými by se mohla Praha nějak extra chlubit. A už vůbec to nestačí k uspokojení stále vysoké poptávky po novém bydlení v hlavním městě.
Nízkou bytovou výstavbu v Praze se stále více stavebních firem snaží řešit tím, že se zaměřuje na Středočeský kraj. Ten ostatně v minulosti už dávno převzal hlavnímu městu první místo v žebříčku lídrů bytové výstavby. A potvrzuje to i letos, kdy se zde začalo stavět už 3605 nových bytů, zatímco v Praze 2933. Té navíc na záda dýchá už i Jihomoravský kraj s 2871 zahájenými byty. V obou mimopražských krajích dominuje soukromá výstavba bytů v rodinných domech.
Zásadním problémem nejen bytové výstavby, ale celého stavebnictví, je extrémně složitý a zdlouhavý proces povolování nových staveb. Proto je tak nutné urychleně přijmout nový stavební zákon, který slibuje výrazné zkrácení všech lhůt a vydání stavebního povolení do jednoho roku. Bez něj bude české stavebnictví propadat hlouběji a hlouběji.
RNDr. Evžen Korec, CSc.
Generální ředitel a předseda představenstva
EKOSPOL a. s

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Rozhovor: Škoda, že se ze stavebního zákona stalo politikum, je to jen technicistní nástroj

Za tři a půl měsíce by měl kompletně začít platit nový stavební zákon. Objevuje se řada černých scénářů, zda se vše podaří včas stihnout a připravit tak, aby se konečně i v Česku povolovaly stavby rychle a efektivně. Zeptali jsme se proto Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví, na jeho názor.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Svaz podnikatelů ve stavebnictví

12. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *