Neděle 22. října. Svátek má Sabina.

České stavebnictví zažívá ztracenou dekádu

17.07.2014 02:07 Tisková zpráva: EKOSPOL

Stavebnictví v České republice dosáhlo podle aktuální analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ) vrcholu své konjunktury v roce 2008 a od té doby klesá. Index stavební produkce zaznamenal v roce 2013 meziroční pokles o 6,7 procenta. Počátek roku 2014 přinesl určité zlepšení, když index stavební produkce za leden až květen meziročně vzrostl o 5,9 procenta. Významnou pozitivní roli v meziročním srovnání sehrála velmi mírná zima, kdy klimatické podmínky umožnily stavbařům pracovat v podstatě bez omezení. Také srovnávací základna roku 2013 byla velmi nízko.

Zklamání však přinesly výsledky za květen 2014, kdy efekt příznivých klimatických podmínek skončil a ani nízká srovnávací základna nepomohla k růstu indexu stavební produkce. Situace v kategoriích výstavby je ale odlišná: inženýrskému stavitelství se daří lépe a v květnu zaznamenalo růst o 3,1 procenta, zatímco pozemní stavitelství meziročně kleslo o 1,4 procenta.

„Nesmíme si nic nalhávat a musíme se podívat pravdě do očí – české stavebnictví je stále v krizi a je oním pomyslným nemocným mužem české ekonomiky, který se neobejde bez podpůrných přístrojů. I přes mírný růst na začátku letošního roku se odvětví stále pohybuje zhruba 35 procent pod úrovní z roku 2008. Navíc poslední květnová data obnažila skutečnou realitu, efekt mírné zimy vyprchal a růst odvětví se zastavil. Jedinou životaschopnou částí stavebnictví je pouze rezidenční development. Například v Praze se za první pololetí prodalo 2850 nových bytů, což je pětinu více než loni,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je tuzemským developerským lídrem, který v prvním pololetí letošního roku v Praze prodal nejvíce nových bytů.

„Mnohem horší je však zjištění plynoucí z čerstvé prognózy evropské výzkumné skupiny Euroconstruct, podle níž bude české stavebnictví klesat ještě letos a v příštím roce a k růstu se teprve vrátí až v roce 2016. Neříká se to příjemně, ale české stavebnictví se pohybuje v době, pro kterou je nejvýstižnější termín ztracená dekáda,“ uzavírá Evžen Korec.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *