EUR 24.715

USD 22.745

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.715

USD 22.745

29. 04. 2024

0 komentářů

Český trh průmyslových nemovitostí může díky automotive opět růst

 

Trh výrobních, skladových a průmyslových prostor v České republice čelil v nedávné době výzvám spojeným s post-covidovým ochlazením a vysokou inflací. Nyní však prodloužení doby platnosti normy Euro 6 a zmírnění nové regulace Euro 7 u spalovacích motorů přináší automobilovým výrobcům a dodavatelům nové období jistoty a na trhu jsou již patrné signály oživení poptávky v roce 2024, což dává nový impuls i českému trhu s komerčními nemovitostmi.

Loading



 

Situace na trhu v roce 2023 byla charakterizována především zastavením expanze výroby nájemců průmyslových nemovitostí, a to z důvodu nejistoty a zvýšených nákladů. Ovšem rok 2024 i nedávné zmírnění emisních norem pro automobily přináší novou naději a očekávané rozběhnutí pozastavených projektů. „Zmírnění normy Euro 7 představuje pozitivní zprávu pro trh s průmyslovými nemovitostmi, poskytuje výrobcům v oblasti automotive větší prediktabilitu a umožňuje jim pokračovat v investicích do rozvoje výroby. To přináší určitou jistotu v byznysu a pomáhá realizovat projekty, které byly dočasně odloženy. Očekáváme pozitivní dopad v letech 2025 až 2026,“ komentuje Radek Procházka, Managing Partner společnosti Prochazka & Partners.

Poradenská společnost Prochazka & Partners věří, že tato změna v regulaci spalovacích motorů bude přínosem nejen pro automobilový průmysl, ale i pro celkovou stabilitu trhu s průmyslovými nemovitostmi. Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services, doplňuje: „Máme signály, že v souvislosti s tímto pozitivním vývojem v automotive sektoru se zvyšuje také aktivita v oblasti expanze provozů a spouštění dalších inovativních a investičních projektů. Snížení ceny kapitálu v následujících období by mohlo dále podpořit rozvoj, a to zejména u nízkomaržových byznysů, které s investicemi váhaly vinou nejistoty a vysoké hodnoty peněz. Pro výrobní firmy je velmi významným rozdíl, pokud výše podnikatelských úvěrů činí šest nebo čtyři procenta.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

Rizika špatně nastavené ceny prodávané nemovitosti

Nastavení správné prodejní ceny nemovitosti je naprosto klíčovým krokem v celém procesu prodeje. Ovlivňuje nejen to, jak rychle byt či dům prodáte, ale i to, kolik peněz ve výsledku získáte. Když cenu nastavíte adekvátně, budete mít dostatek zájemců a prodáte relativně rychle, v opačném případě si na kupce počkáte měsíce či roky, a budete muset postupně […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 05. 2024

Nový stavební zákon pod lupou

Nový stavební zákon bude pro všechny typy staveb účinný od 1. července 2024. Jedním ze zamýšlených cílů nové úpravy bylo stavebníkům ulevit a také zrychlit celý povolovací proces. Zaměřme se na novinku v podobě jednotného řízení o povolení záměru – v čem skutečně stavebníkům usnadní život a s jakými úskalími je třeba počítat?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *