EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

14. 02. 2020

ČMSS loni zvýšila zisk o 11 procent na 965 milionů korun

 

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) v loňském roce zvýšila zisk o 11 procent.
Za nárůstem zisku je především kvalitní úvěrové portfolio, nákladová obezřetnost a růst úrokových výnosů. V loňském roce došlo k mírnému nárůstu celkových vkladů i úvěrů. 


Největší domácí stavební spořitelna, ČMSS, loni hospodařila s čistým ziskem 965 milionů korun, meziročně to představuje nárůst o 11 procent. „Díky příznivým tržním úrokovým sazbám se nám podařilo zvýšit úrokové výnosy. Nadále velmi kvalitní zůstává naše úvěrové portfolio, to nám umožnilo výrazně snížit tvorbu opravných položek. A přestože v poslední době výrazně investujeme do online prostředí a vylepšení našich služeb, daří se nám držet stabilní výši nákladů,“ komentoval loňské výsledky hospodaření člen představenstva ČMSS Ladislav Neuhäuser.
Čisté úrokové výnosy ČMSS v loňském roce dosáhly 2,14 miliardy korun a meziročně
tak vzrostly o 9 procent. Oproti tomu příjmy z poplatků se snížily o 4 procenta na 611 milionů korun. Celkové provozní náklady vzrostly o 5 procent na 1,38 miliardy korun, nárůst nákladů je způsobený především zvýšenými odpisy nově spuštěných IT aplikací souvisejících s modernější a rychlejší obsluhou klientů. Tvorba opravných položek klesla meziročně
o dvě pětiny na 105 milionů korun.
 
Celková aktiva ČMSS se meziročně nezměnila a dosáhla 147,4 miliardy korun. Celkový objem poskytnutých úvěrů přitom vzrostl o 3 % na 118 miliard Kč, objem klientských vkladů se zvýšil 1 % na 137 miliard Kč. „Máme tak i nadále dostatek vlastních zdrojů na další růst ve financování bytových potřeb. Počítáme s tím, že zájem o úvěry v letošním roce opět poroste,“ dodal Ladislav Neuhäuser.
ČMSS v loňském roce uzavřela 180 tisíc nových smluv o stavebním spoření a poskytla úvěry v objemu přes 20 miliard korun. Je tak jednoznačně nejsilnější stavební spořitelnou s tržními podíly mezi 35 a 42 procenty dle konkrétního produktu. V letošním roce ČMSS očekává,
že celkový trh stavebního spoření mírně poroste jak v počtu nových smluv, tak i úvěrů.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Stavební spoření získává na popularitě. Podívejte se, na co spořitelny lákají klienty

I když údaje stavebních spořitelen za loňský rok nejsou nijak příznivé, týká se to hlavně úvěrů ze stavebního spoření. Počet nových smluv roste. Podle průzkumu ČMSS je atraktivita stavebního spoření nejvyšší za posledních osm let. Loni vzrostl počet nově uzavřených smluv o stavebním spoření o 15 procent a letos se očekává další nárůst. Stavební spořitelny […]

Text: Monika Lukešová

16. 04. 2019

Tomáš Kořínek: Stavební spoření je odolnější než hypotéky. Teď je na výsluní

Úrokové sazby u hypoték mírně rostou, ale zájem o ně v posledním měsíci klesl. Podle Fincentrum Hypoindex je aktuálně průměrná úroková sazba 2,5 procenta. Zdražující hypotéky nahrávají stavebnímu spoření. Podle Tomáše Kořínka, předsedy představenstva Českomoravské stavební spořitelny, má stavební spoření co nabídnout jak v úvěrech, tak i ve spoření.

Text: Monika Lukešová

28. 08. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.