EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Stavební spoření získává na popularitě. Podívejte se, na co spořitelny lákají klienty

 

I když údaje stavebních spořitelen za loňský rok nejsou nijak příznivé, týká se to hlavně úvěrů ze stavebního spoření. Počet nových smluv roste. Podle průzkumu ČMSS je atraktivita stavebního spoření nejvyšší za posledních osm let. Loni vzrostl počet nově uzavřených smluv o stavebním spoření o 15 procent a letos se očekává další nárůst. Stavební spořitelny teď nabízejí různé slevové akce, bonusy a slevy.

Loading 


„Stavebko je dlouhodobě jediným zabezpečeným spořicím produktem, který poráží inflaci. K vyššímu zájmu v poslední době přispívá i potřeba mít naspořeny vlastní peníze při žádosti o úvěr na bydlení,“ vysvětluje důvody růstu atraktivity stavebního spoření předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek.

Stavební spořitelna České spořitelny

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) od 8. dubna 2019 snížila úrokové sazby u Hypoúvěru o 0,2 procentního bodu. Nejnižší úroková sazba začíná na 2,85 % ročně a platí pro úvěry od 1 milionu Kč s šestiletou fixací. Nižší sazby platí pro všechny poskytované účely a délky fixací.
Rostoucí úrokové sazby spolu s regulací České národní banky a stále se zvyšujícími cenami nemovitostí zhoršily dostupnost nového bydlení. Postiženi jsou tím především mladí lidé ve větších městech, pro které se nové bydlení stalo téměř nedostupné. Proto jsme se rozhodli snížit úrokové sazby u našeho Hypoúvěru od Buřinky a tím zvýšit šanci na financování bydlení více klientům,“ upřesňuje Jana Hruškové, ředitelka útvaru Produkty a marketing.
U Buřinky mají klienti také aktuálně možnost získat ocenění nemovitosti zdarma v rámci akce, která trvá až do 30. června 2019.

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS)

ČMSS si chce ukousnout co největší kus z koláče refinancovaných úvěrů na bydlení. ČMSS nově vylepšuje svou nabídku refinancování úvěrů. Kromě zajímavé úrokové sazby, kterou spořitelna nabízí, lze refinancovat až dva roky dopředu a zároveň získat spořicí smlouvu bez vstupního poplatku.
ČMSS tedy připravila vylepšenou nabídku úvěrů na refinancování jiných bank. „Kromě výhodné úrokové sazby je velkou výhodou rezervace budoucí úrokové sazby. Klient se nemusí na refinancování zaměřovat v posledních měsících před koncem fixace svého úvěru, novou sazbu si nyní může zajistit až dva roky dopředu. To může být při očekávání pozvolného růstu sazeb nejen velkým lákadlem, ale především značnou úsporou peněz,“ vysvětluje místopředseda představenstva ČMSS Jochen Maier.
ČMSS navíc od dubna zvýhodňuje klienty, kteří plánují si v rámci rodiny uzavřít více smluv o stavebním spoření. Každou druhou smlouvu totiž získají bez doplatku na bydlení. Do konce května tedy platí sleva 100 % ze vstupního poplatku pro cílové částky do 200 tisíc korun, klient tak může při uzavření druhé smlouvy v rodině ušetřit 2000 Kč.

Modrá pyramida

V rámci jarní nabídky Modrá pyramida nabízí Hypoúvěr do výše 80 % hodnoty zastavené nemovitosti s akční sazbou 2,88 % p. a. Spořitelna také odpouští poplatky za zpracování úvěru a za ocenění nemovitosti. Nabídka platí při podání žádosti do 10. května 2019.
Lidé si berou čím dál vyšší úvěr ze stavebního spoření. V roce 2017 byla průměrná výše Hypoúvěu 2,2 milionu korun, loni už se částka zvýšila na 2,3 milionu korun, což odpovídá průměrné hypotéce, která se podle ukazatele Fincentrum Hypoindex dosahuje necelých 2,2 milionu korun. Podle dat Modré pyramidy je průměrný věk žadatele o Hypoúvěr ve věku kolem 36 let.

Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS)

Raiffeisen stavební spořitelna od 1. dubna navyšuje úrokovou sazbu u stavebního spoření pro všechny klienty nad 26 let. Loni spořitelna zavedla nové pásmo tarifu pro děti a mladé do 25 let včetně s ročním úročením 1,5 %.
Teď si všichni klienti nad 26 let si u RSTS mohou sjednat stavební spoření s úrokovou sazbou 1,2 % ročně. Úroková sazba je garantovaná minimálně po celou dobu trvání vázací lhůty smlouvy, což je šest let. U RSTS tedy spolu s plnou státní podporou lze získat celkové roční zhodnocení až 3,8 %.
„Loňský rok byl pro trh stavebního spoření mimořádně úspěšný. Bydlení se pro lidi stalo tématem číslo jedna a stavebko si udrželo své prvenství v oblíbenosti spořicích produktů. Dokládají to také naše výsledky za loňský rok, kdy se nám podařilo uzavřít přes 86 tisíc nových smluv o stavebním spoření. V letošním roce očekáváme další nárůst,“ říká Jan Jeníček, předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny.

REKLAMA

Wüstenrot – stavební spořitelna

Wüstenrot nabízí půjčku ProBydlení až do 30. června bez poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření. Nezáleží na tom, zda klient ručí nemovitostí, nebo ne. Odpuštění poplatků mohou lidé využít i při refinancování hypotéky. S Hypotékou Refin je možné ušetřit za interní ocenění nemovitosti až 2 400 korun. Wüstenrot také prodlužuje akci na vybrané hypotéky bez poplatku za zpracování a poskytnutí úvěru.
„Sazby hypoték rostou již od roku 2017. Pořízení nového bydlení, ale i rekonstrukci toho stávajícího je možné financovat úvěrem ze stavebního spoření. Naše Půjčka ProBydlení ochrání klienty před růstem sazeb úvěru a garantuje jim stejnou splátku po celou dobu trvání úvěru. Nyní navíc, až do konce června, s poplatkovým zvýhodněním,“ uvádí David Krček produktový manažer Wüstenrotu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *