EUR 25.325

USD 23.280

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 25.325

USD 23.280

30. 05. 2023

0 komentářů

Cushman & Wakefield slaví 30 let na českém trhu

 

Realitněporadenská společnost Cushman & Wakefield slaví 30 let svého působení na českém trhu komerčních nemovitostí a připomíná milníky jeho vývoje, na němž se dlouhodobě výrazně podílí. Většina odvětví od roku 1993 v Česku vyrostla doslova z nuly: moderní kancelářské budovy a obchodní centra, retail parky či skladové haly dnes běžného typu tehdy prakticky neexistovaly, počet hotelů v Praze se za 30 let téměř ztrojnásobil. Nemovitostní transakce za tu dobu dosáhly celkové hodnoty 900 miliard korun.

Loading



 

Cushman & Wakefield v České republice

Společnost byla založena v květnu 1993 jako česká pobočka britské realitní firmy Healey & Baker, v roce 2002 došlo k fúzi s americkou firmou Cushman & Wakefield a v roce 2015 s britskou DTZ.

Jonathan Hallett, výkonný ředitel pro střední a východní Evropu, Cushman & Wakefield: „V současné době máme v České republice přes 250 zaměstnanců, poskytujeme širokou škálu realitněporadenských služeb a podílíme se na nejvýznamnějších nemovitostních transakcích nejen v Česku, ale i v regionech CEE a EMEA.“  

30 let českého realitního trhu: z nuly na desítky milionů metrů

Kancelářský trh se za 30 let rozrostl na současných 3,5 milionu metrů čtverečních prostor kategorie A dle západoevropských standardů. Prvním takovým projektem byla budova IBC na rozhraní pražského centra a Karlína, následovaly další nejen jednotlivé budovy, ale i celé nové čtvrti vznikající na kancelářském základě. Mezi prvními to byl od roku 2002 Chodov s komplexem The Park – dnes si lze už jen těžko představit, že by na D1 u výjezdu z Prahy nestála velká nákupní galerie a řada kancelářských budov se zvučnými logy na fasádách. Podobně v roce 2003 ožila nedaleká Brumlovka, trochu netradičně mimo zastávku metra. Největším rozvojem pak prošel Karlín, kde se v roce 2002, přesně v době katastrofálních povodní, dokončil Danube House, první z budov komplexu River City.

Za uplynulých 30 let vznikla všechna současná moderní obchodní centra, jichž je nyní v Česku 107 o celkové rozloze 2 600 000 metrů čtverečních. Mezi prvními byly Tesco Letňany, Černý Most, Galerie Myslbek, Nový Smíchov a Metropole Zličín, v Brně Olympia či Avion. Rozvíjela se také pražská „high street“, tedy hlavní nákupní třídy v centru města – pečlivý výběr jejich nájemců pomáhá kultivovat celé okolí například na Václavském náměstí či Příkopech. Do České republiky se za tři dekády podařilo přivést stovky významných zahraničních retailových značek, a zdejší maloobchodní trh tak pozdvihnout na úroveň srovnatelnou s těmi západními.

REKLAMA

Trh s moderními skladovými prostory vyrostl od roku 1993 také doslova z nuly: první haly v okolí měst se začaly stavět kolem poloviny devadesátých let a jejich plocha v Česku nyní přesahuje 11 milionů metrů čtverečních. K nejzásadnějším projektům patří Park Rudná, Park Horní Počernice nebo výstavba v okolí dálnice D1 u Prahy.

Ani nákupní parky (retail parky) v dnešní podobě v Česku před 30 lety neexistovaly, jako první vznikl před přelomem tisíciletí Avion Shopping Park Praha na Zličíně. Rychlým tempem začaly přibývat další kolem větších i menších měst po celé republice, která nyní disponuje 270 retail parky o celkové maloobchodní ploše téměř dvou milionů metrů čtverečních.

Správa moderních komerčních nemovitostí prošla obrovským rozvojem a profesionalizací: od počátků s malými údržbářskými firmami až po dnešní nadnárodní dodavatele facility managementu. Obdobně se vyvinul a zprofesionalizoval i samotný property management: od původních jednoduchých tabulek, zasílaných klientům poštou, po dnešní sofistikované on-line reportovací nástroje.

Pražský hotelový trh se v roce 1993 mohl pochlubit 194 hotely a zhruba 38 tisíci lůžek, za 30 let počet vzrostl na současných 547 hotelů a 80 tisíc lůžek. Celková ubytovací kapacita Prahy se tak zvýšila o 109 procent. Četné hotely za tu dobu změnily majitele – jen za posledních 15 let to bylo 72 transakcí: například hotely InterContinental, Panorama, Parkhotel, Don Giovanni, W Prague, Mandarin Oriental, Marriot Prague, Four Seasons či Hilton Old Town.

Za 30 let vývoje se na českém trhu realitních investic prodaly nemovitosti v celkové hodnotě 900 miliard korun, i když obchodovat s moderními komerčními nemovitostmi se v Česku začalo až po vstupu země do Evropské unie v roce 2004.

Cushman & Wakefield: Z 10 na 250+ zaměstnanců, od faxu k flexibilitě

Prvních deset zaměstnanců české pobočky Cushman & Wakefield začalo pracovat v roce 1993 pod vedením Roberta Nealea, v dalších letech tým již 20 realitních odborníků vedl Stephen Screene. Současný výkonný ředitel pro střední a východní Evropu Jonathan Hallett stojí v čele české pobočky od roku 2003, za jeho působení firma fúzovala se společností DTZ a rozrostla se na současných více než 250 zaměstnanců.

REKLAMA

Někteří z nich ve firmě působí téměř po celých 30 let její historie a vzpomínají mimo jiné na technologický vývoj, kterým za tu dobu prošla – od prvního mobilního telefonu v roce 1995, přes zavedení internetu a e-mailu po zrušení faxů a stolních počítačů v průběhu minulé dekády. Po pandemii firma plně zavedla flexibilní pracovní režim a své kanceláře modernizovala podle nejnovějších workplace trendů kladoucích důraz na komfort zaměstnanců, špičkové technologie umožňující různé způsoby práce kdykoli a odkudkoli či principy DE&I a udržitelnosti.

Své úsilí o lepší chápání a řešení dopadů vlastní činnosti na životní prostředí nyní firma potvrdila získáním certifikace ISO 14001, stanovující kritéria environmentálního managementu (EMS). Jejím držitelem je od letošního roku 28 poboček Cushman & Wakefield napříč Evropou, včetně České republiky.

 Podíl na klíčových realitních transakcích

Společnost Cushman & Wakefield byla za uplynulých 30 let součástí mnoha nemovitostních transakcí, které jsou pro český trh zásadními milníky. Její špičkoví realitní experti poskytovali služby pronájmu OC Palladium v Praze nebo Olympia v Brně, do Česka přivedli značky jako H&M, Tiffany či Primark. Sedm let byli exkluzivním agentem při pronájmech celého komplexu River City v Karlíně, díky významným pronájmům pomohli nastartovat výstavbu projektů jako Rustonka (nájemce Amazon), Bubenská 7 (nájemce WPP) nebo Nová Zbrojovka v Brně (nájemce Kiwi.com). Poskytovali služby projektového managementu při zařizování kanceláří společnosti Amazon v budovách Blox a Rustonka, navrhli interiér kanceláří pro Mattoni. Zajišťovali pronájem hal pro společnosti jako Continental, Globus, ABB, Rossmann, Vafo a mnohé další. Mezi stovky budov, které spravovali, patří ikonické projekty Tančící dům či Myslbek nebo obchodní centrum Letňany a kanceláře Rádia Svobodná Evropa. Podíleli se na akvizici hotelu InterContinental či prodeji hotelů W Prague, Don Giovanni a Panorama, pro množství projektů vybírali hotelového operátora – mimo jiné pro NH Hotel v Olomouci, jeden z největších hotelů pod mezinárodní značkou v českých regionálních městech. Od roku 2010 asistovali při prodeji 37 obchodních center, 41 kancelářských budov a 20 průmyslových a logistických parků po celém Česku.

Klíčovým hráčům nemovitostního trhu firma poskytuje komplexní poradenství včetně pravidelných reportů o vývoji v jednotlivých sektorech, jež vycházejí z kontinuálního sběru a analýzy dat a slouží také k edukaci širší veřejnosti.

Jonathan Hallett, výkonný ředitel pro střední a východní Evropu, Cushman & Wakefield: „I dnes se naše firma podílí na klíčových projektech ovlivňujících život v Praze a dalších českých i evropských městech. Odborné služby poskytujeme třeba při realizaci projektu se smíšeným využitím Dornych v centru Brna nebo 100 Yards na pražských Příkopech, pronájmu první budovy holešovického projektu Port 7, kde si zřídila kanceláře Direct pojišťovna, správě obchodního centra Atrium Flora, repositioningu hotelu Fairmont (dříve InterContinental) a rozvoji celého jeho okolí včetně maloobchodní části, prodeji 18 obchodních center ze středoevropského portolia Tesco, proměně retail parku Homeparku Zličín (dříve Avion) s novou prodejnou Decathlon nebo při pronájmu 60 tisíc metrů čtverečních ve špičkové skladové hale v Chebu, který významně přispěje k dalšímu rozvoji celého regionu.“

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Novela má zatočit s problémovými nájemci. Má to ale háček

V polovině roku 2025 by měla vejít v účinnost novela občanského soudního řádu, která po dlouhé době přinese pozitivní změnu pro pronajímatele bytů. Návrh novely obsahuje nový institut rozkazu k vyklizení, který bude možné využít v civilním řízení místo žaloby na vyklizení bytu. V praxi by zavedení této možnosti mělo znamenat snazší cestu k vystěhování nespolehlivého […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 11. 2024

ceny nemovitostí na konci roku

Jaký je výhled pro ceny nemovitostí na konci roku?

Na začátku letošní roku byl výhled pro realitní a hypoteční trh docela pozitivní. Hypoteční sazby měly klesat, ceny nemovitostí měly téměř stagnovat a měl brzy nastat ten ideální na nákup nové nemovitosti. Zatím to ale vypadá, že ten ideální čas nebyl a nebude.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

30. 10. 2024

Ceny nových bytů rostou rychleji, než se čekalo. V Praze padla hranice 160 tisíc za m2

Nejnovější data z rezidenčního trhu nadále potvrzují silný návrat odložené poptávky, která se oproti loňskému roku téměř zdvojnásobila. Za první tři letošní čtvrtletí se v Praze prodalo 5350 nových bytů, což je meziroční nárůst o 98 %. Vysoká poptávka se odráží také v růstu cen nových bytů. Nabídkové i prodejní ceny dosáhly nových maxim a překonaly hranici […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *