EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

30. 05. 2012

0 komentářů

Developer v insolvenci – riziko pro SVJ!

 


 

Každý dům, bez ohledu na počet prodaných bytů, má své provozní náklady, které jsou povinni nést všichni vlastníci a to včetně developerů. Podílet se dlouhodobě na chodu domu a hradit zálohy za služby u neprodaných bytů však představuje nemalou finanční zátěž. V roce 2010 se v Praze objevil jeden z prvních případů, kdy soud poslal na podnět banky developera do insolvence. Dopad insolvence developera, který vlastní byty v SVJ, může být pro dané společenství velmi dramatický. „Stává se, že v držení insolventního developera zůstane až 50% všech jednotek v SVJ a náklady na služby za všechny tyto jednotky jsou pak nuceni nést všichni ostatní vlastníci v domě. Pro každého jednoho vlastníka pak může toto představovat až desetitisícové vícenáklady měsíčně“, vysvětluje Michal Skřivan z R3 group.

Správcovská společnost R3 group má s těmito případy bohaté zkušenosti, pomáhala čtyřem projektům, které úpadek developera postihl. Roli správce v takové situaci přibližuje Michal Skřivan: „Správcovské společnosti by měli být oporou SVJ a měli by pomoci hledat nejoptimálnější řešení. Samozřejmostí by měla být intenzivní komunikace s insolvenčním správcem, příprava všech potřebných podkladů pro přihlašování pohledávek a samozřejmě sledování řízení, aby SVJ nepromeškalo důležité termíny. Naše společnost je připravena nabídnout pomocnou ruku i developerům a to nejen s technickou stránkou projektů, ale právě i s nastavením průběžného financování prvního období provozu po kolaudaci.“

Rozřešení stavu musí přinést insolvenční řízení, tedy správce majetkové podstaty zkrachovalého developera. Řízení se však může táhnout i léta a návratnost již investovaných vícenákladů je velmi nejistá. Zdlouhavost a komplikovanost insolvenčních řízení je jedním z důvodů, proč se banky v Praze tomuto prostředku „vymáhání“ svých pohledávek spíše vyhýbají. V metropoli je finanční ztrátovost plynoucí z insolvence větší než mimo Prahu, v metropoli jsou proto banky ochotné nad platebními prodlevami developerů spíše přimhouřit oči. V regionech ale finanční instituce tyto ohledy nemají.

Obecně lze za rizikové koupě bytu považovat takové, kdy se developerský projekt nesetká s dostatečnou poptávkou klientů, ať už z důvodu kupních cen, typu lokality apod. Pak je nutné vědět, jak silná je pozice developerské společnosti na trhu a zda má koncepci financování provozu neprodaných bytů. V tomto směru se určitě vyplatí nepodceňovat výběr správcovské společnosti v nově vznikajícím SVJ, protože ta může svými zkušenostmi pomoci zachytit vznikající problémy již v zárodku.   

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Versace, Fendi nebo Armani vstupují do rezidenčního sektoru

Aktuální analýza Savills „Branded Residences Report“ uvádí, že počet renomovaných značkových apartmánových rezidencí se celosvětově za posledních deset let zvýšil o více než 160 %. Nové značky, lokace a posun ve standardech vybavení hotelů tento sektor posunují na stále vyšší úroveň. Celkem bylo na světě dokončeno více než 690 takových rezidencí a do roku 2030 by […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *