EUR 23.735

USD 22.030

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.735

USD 22.030

22. 11. 2022

0 komentářů

Developeři a nájemci hledají cesty z energetické krize. Jak mohou být logistické firmy soběstačné? Šest oblastí pro úspory

 

Rostoucí ceny energií začínají být pro vybrané obory likvidační, a tak developeři průmyslových nemovitostí, včetně jejich nájemců, hledají cesty k energetické soběstačnosti. Jaké jsou nejčastější způsoby ochrany před rostoucími cenami? V současné situaci jsou schopni srazit náklady na minimum spíše logistické provozy. Výroba se pak ze závislosti na plynu jen tak nevymaní a čeká je velmi složité období.

Loading 

„Všichni naši klienti si uvědomují svou závislost na plynu a snaží se co nejvíce diverzifikovat, a být tak energeticky co nejméně závislí na fosilních palivech. Pro výrobní firmy je to však nedosažitelný cíl, pro energeticky méně náročné provozy – například logistika bez pokročilé automatizace – je to ale možné již dnes,“ říká ke složité situaci na trhu Petr Narwa, Head of Transaction & Consulting Services v Prochazka & Partners.

A jaké jsou tedy cesty ke snížení energetické závislosti na fosilních palivech? Vytipovali jsme šest oblastí, na které se lze zaměřit.

Fotovoltaika i na greenfieldu?

Aktuálně raketově roste zájem o budování solárních panelů na střechy průmyslových areálů. Vlastníci musí držet určitý koeficient zeleně kolem průmyslové nemovitosti, tudíž kromě střech mohou dát panely jen na tzv. brownfield. Pokud by ale byla legislativa benevolentnější, šlo by rozšířit kapacity výroby FVE v rámci průmyslových areálů. To by se dalo udělat umístěním panelů výše než 2 m na konstrukci, pod kterou může probíhat například pastva skotu. U haly o velikosti 10 tisíc m2 lze na střechu instalovat panely o výkonu cca 1,5 MWp, které ročně vyrobí 1450 MWh energie, což může znamenat při 100 % spotřebě úsporu bezmála 9 milionů Kč za rok (při aktuální zastropované ceně 6050 Kč/MWh). Přičemž návratnost investice lze spočítat na 5 let.

Výroba zeleného vodíku

Co s přebytky energie vyrobené ve špičkách, kdy distribuční síť nemusí unést tolik vyrobené energie? Kromě uložení do baterií, které je pro velkou výrobu finančně neefektivní, se nabízí výroba zeleného vodíku a jeho následného využití. Ten je vinou současného růstu energií již levnější než vodík získávaný z fosilního zemního plynu, ačkoliv odborníci na energetický trh před ruskou invazí na Ukrajině předpokládali, že k tomuto zlevnění dojde až do 10 let.

Fixace energií? V dnešní době science-fiction

Aktuálně většině zákazníkům končí fixace cen energií a všichni jsou nově na spotových cenách. Těm, kterým ještě fixace dobíhá, pak v současné chvíli dokáží mít úsporu v hodnotě 0,8–1,2 eur / m. To už je v průměrném skladu o velikosti 10 tisíc mcitelně znát. Tato konkurenční výhoda ale velmi rychle všem skončí. Zavádění cenových stropů tomu může pomoci, nicméně ne všechny obory podnikání na cenový strop dosáhnou. Legislativa se stále ještě diskutuje, tudíž v této oblasti může nastat opravdu mnoho změn.

REKLAMA

Udržitelný development

Moderní průmyslové budovy se zelenou certifikací spotřebují měsíčně energie za 1,5–2 eura na m2. Starší zástavby pak za 2–3 eura na m2. Zdá se to jako malý rozdíl? Menší provozy mohou mít 10 tisíc m2, ale najdou se i takové, které mají 100 tisíc m2.

Soběstačná logistika. A co další?

Logistický závod je většinou méně energeticky náročný než výroba, díky čemuž může být energeticky soběstačný i bez plynu. Tzv. handling (nakládka, vykládka, picking a sorting) tak může existovat bez nutnosti velkých dodávek energie, tudíž i bez plynu. Ostatní obory na tom ale tak dobře nejsou. Zejména výrobní podniky nemají kde dnes hledat alternativu.

Last mile solutions

Rostoucí ceny nafty způsobily, že čím dále více firem, které operují v rámci „last mile solutions“ pokukují po automobilech na elektřinu, či vodík. Hodně peněz může ušetřit strategicky umístěný sklad, kdy se může vyplatit připlatit si za lépe umístěný sklad a ušetřit za dopravní náklady (především naftu, opotřebení a poplatky).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *