EUR 23.655

USD 21.982

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.655

USD 21.982

27. 04. 2023

0 komentářů

Dluh po splatnosti v registru SOLUS mělo ke konci prvního čtvrtletí 4,8 procenta spotřebitelů

 

Počet spotřebitelů s dluhem po splatnosti zapsaným v Registru fyzických osob SOLUS klesl během prvního čtvrtletí o šest tisíc na 417 tisíc. To představuje 4,8 procenta dospělé populace v ČR. Evidovaný dluh po splatnosti klesl o 70 milionů korun na 30,8 miliardy korun. Ve Zlínském kraji a v Kraji Vysočina poprvé v historii klesl podíl spotřebitelů s dluhem po splatnosti v registru SOLUS pod hranici tří procent.

Loading



 

„Česká republika patří dlouhodobě k zemím, které mají v EU nejnižší míru závazků po splatnosti evidovaných u spotřebitelů. Přestože ale vypadají statistiky SOLUS na první pohled pozitivně, vnímáme v datech řadu signálů, že někteří spotřebitelé mají častěji potíže s úhradou svých závazků. Jedním z nich je rostoucí výše průměrného závazku po splatnosti, dalším pak například zvýšený zájem spotřebitelů, kteří již mají finanční potíže, o čerpání úvěru u některého z členů sdružení SOLUS,“ uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Z dotazů členských společností do Registru fyzických osob SOLUS je zřejmé, že stále častěji zkouší žádat o další úvěr osoby, které již mají v registru SOLUS záznam o závazku po splatnosti. Existenci takového dluhu odhalí registr SOLUS v průměru u 15 klientů ze sta.

„Na českém trhu bohužel stále působí řada společností, které registr SOLUS nevyužívají. De facto jsou úmyslně slepé k závazkům, které již v dané chvíli žadatel jinde nesplácí. Některé z nich dokonce ve svých reklamách zdůrazňují, že do registrů nenahlížejí, případně že existující problémy se splácením nejsou překážkou pro další zadlužení,“ doplňuje Jan Stopka.

V odhalení takových případů hrají registry nezastupitelnou roli – umožní členům sdružení SOLUS odhalit potíže klienta a lépe posoudit jeho celkovou finanční situaci. V případě, že klient nesplní kritéria pro poskytnutí úvěru či jiné služby s odloženou platností, chrání registry SOLUS spotřebitele před dalším neodpovědným zadlužením, které může skončit exekucí nebo osobním bankrotem.

Z hlediska počtu osob, které mají záznam v Registru FO, se přesto v prvním čtvrtletí letošního roku situace zlepšovala ve všech krajích ČR. Ve Zlínském kraji a v Kraji Vysočina se podíl dospělých se záznamem v registru na celkovém počtu obyvatel kraje dokonce dostal pod hranici tří procent. Podíl dlužníků se snižoval i v krajích, kde je riziko při poskytování služeb dlouhodobě větší – například v Ústeckém kraji (9,7 %), Karlovarském kraji (8,54 %) nebo Libereckém kraji (6,49 %).

REKLAMA

Sdružení SOLUS spojuje v úsilí o odpovědné úvěrování více než 50 společností. Ty poskytují služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií a P2P půjček. Novým členem sdružení SOLUS se naposledy stala společnost Bydlení bez kauce s.r.o., která propojuje na portálu Flatform.cz zájemce o pronájem s majiteli bytů a zajišťuje pronájmy nemovitostí bez kauce.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Daň z nemovitosti: Odvoláváme, co jsme slibovali, zato budeme pravidelně valorizovat

Zapomeňme na výrok současného ministra financí Zbyňka Stanjury ze srpna 2021, kdy v rámci předvolební kampaně Dáme Česko dohromady prohlašoval, že: „Nápad na zvýšení daně z nemovitostí je opravdu nebezpečný. Nechápu, proč by měl stát trestat někoho za to, že si pořídil bydlení. Kromě toho se vyšší zdanění promítne do ceny nájmů a jediný, kdo na […]

Text: Milan Vodička

Foto: Pixabay

15. 05. 2023

Družstevní bydlení z právního pohledu – řada výhod, ale i některá úskalí

Českou tradici družstevního bydlení vystřídalo v posledních desetiletích osobní vlastnictví. Současná vysoká regulace hypoték, díky které se pro řadu lidí staly nedostupnými, ale může tento trend opět obrátit. Kupující si totiž na pořízení nově postavené družstevní nemovitosti vůbec nemusí hypotéku pořizovat.

Text: Milan Vodička

Foto: Pixabay

27. 04. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *